• Warsztaty pod hasłem "Przeciwdziałamy otyłości!”

          • W dniu 18.04. 2024 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty pod hasłem "Przeciwdziałamy otyłości!” w ramach realizowanego projektu ,, Trzymaj formę!”. Wraz z panią pielęgniarką podjęliśmy po raz kolejny bardzo istotną kwestię zdrowego odżywiania. Przypomnieliśmy zasady racjonalnego żywienia, zwróciliśmy uwagę na jakość i wartość kaloryczną spożywanych posiłków, regularność , konieczność picia wody oraz podejmowania aktywności ruchowej na co dzień. Wspólnie obliczaliśmy BMI – wskazując wyniki prawidłowej masy ciała, nadwagi oraz otyłości. Negatywne skutki nadwagi mają bardzo szerokie spektrum – począwszy od nadciśnienia tętniczego, nadmiernego obciążenia układu kostnego, złego samopoczucia i niskiej wydolności fizycznej, aż po poważne schorzenia takie jak cukrzyca. Sprawdzianem naszym umiejętności był ,, Konkurs wiedzy o zdrowiu” , w którym uczniowie bardzo chętnie brali udział. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali – zdrowy poczęstunek w postaci przygotowanych jabłek i marchewek, będący alternatywą dla tzw. ,, pustych kalorii” ukrytych w słodyczach. Uczniowie młodszych klas zaprezentowali sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego – gry i zabawy sportowe. Wyposażeni w wiedzę i umiejętności wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, iż dbanie o siebie to inwestycja w nasze zdrowie teraz i w przyszłości.

          • SPOTKANIE Z KOŁEM ŁOWIECKIM

          • "Dzik jest dziki, dzik jest zły.

            Dzik ma bardzo ostre kły.

            Kto spotyka w lesie dzika,

            Ten na drzewo zaraz zmyka".

            Tym cytatem Jana Brzechwy wprowadzeni zostali nasi uczniowie w tematykę spotkania w dniu 17.04.2024 z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami Koła Łowieckiego nr 2 Hubertus w Jędrzejowie na czele z panem prezesem Pawłem Chrzanowskim. Wspaniałą prelekcję na temat życia i budowy zwierząt dzikożyjących wygłosił pan Dariusz Knap jednocześnie prezentując różnorodne trofea myśliwskie. Niesamowite wrażenie na uczniach wzbudziły nagrania odgłosów zwierząt w tym miedzy innymi odgłosów lisa i zająca. Swoją wiedzę uczniowie mogli sprawdzić biorąc udział w licznych konkursach z nagrodami. Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze i stanowiło doskonałą lekcję przyrody jakże inną od tych na co dzień. Uczniowie nie tylko poznali zwierzęta dzikożyjące ale także cenne wskazówki jak trzeba zachować się wobec spotkanych zwierząt. Serdecznie dziękujemy Panu prezesowi Pawłowi Chrzanowskiemu za tak wspaniałe zorganizowanie spotkania oraz za przekazane dla naszych uczniów upominki. Spotkanie zostało zorganizowane przez opiekunów szkolnej sekcji LOP : M. Jach, B. Rosińska, K. Ślusarek, A. Migas –Stich.

          • Świętokrzyski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

          • W dniu 12 kwietnia 2024 w Skarżysku- Kamiennej odbył się Świętokrzyski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Uczniowie : Cetera Marcin, Barczyński Kamil w rozgrywkach pojedynczych zajęli pierwsze miejsca. Gratulujemy złota !!!

          • Warsztaty -,,Higiena jamy ustnej

          • O tym jak ważna jest higiena jamy ustnej każdego dnia i jaki wpływ ma na nasze zdrowie, przekonali się nasi uczniowie podczas prowadzonych w dniu 12.04.2024r. warsztatów ,,Higiena jamy ustnej”.

            Warsztaty zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane  higienistki : panią Katarzynę i Martę, które przybyły do nas z Kliniki Stomatologicznej VIVADENT w Jędrzejowie. Podczas warsztatów uczniowie poznali budowę wnętrza jamy ustnej człowieka oraz szereg akcesoriów służących do utrzymania higieny. W oparciu o model szczęki uczniowie uczyli się jak dbać o zęby, przy zastosowaniu różnorodnych przyborów higienicznych szczoteczek manualnych i elektrycznych oraz nici dentystycznych. Zajęcia  cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów, którzy chętnie podchodzili do pań, aby poćwiczyć pod czujnym  ich okiem szczotkowanie zębów wybranym przez siebie modelem szczoteczki. Następnie panie higienistki, chcąc nieco ocieplić wizerunek lekarza stomatologa, zaprezentowały narzędzia, którymi się posługuje jednocześnie zachęcając do tego,  aby nie bać się wizyty. Na zakończenie spotkania  uczniowie otrzymali kalendarze z naklejkami, które mają przypominać o systematycznym  myciu zębów.  Jak ważny jest piękny uśmiech wie, każdy z nas. Dlatego warto dbać o piękne zęby. Serdecznie dziękujemy państwu Agnieszce i Konradowi Czarneckim – właścicielom  Kliniki Stomatologicznej Vivadent w Jędrzejowie  za przekazane  wcześniej dla naszych uczniów upominki w postaci szczoteczek i past do zębów.

            Spotkanie zorganizowały  : M. Jach, B. Rosińska.

          • Apel - ,,Woda i jej znaczenie w przyrodzie”

          • ,,Dzięki wodzie wszystko żyje

            Każdy ją na świecie pije

            Mały kwiatek, wielkie drzewo

            No i również ty kolego!”

            W ramach realizowanego w naszej szkole Programu ,,Trzymaj formę” zorganizowany został  w dniu 9.04.2024 r. apel pt. ,,Woda i jej znaczenie w przyrodzie”. Nasz apel nawiązywał do obchodzonego w dniu 22 marca –,,Światowego Dnia Wody”.  Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia znaczenia wody dla środowiska i człowieka .  W trakcie rozwiązywania,, wodnej krzyżówki” uczniowie wykazali się znajomością różnych stanów skupienia wody. Wyłonione z krzyżówki  hasło przewodnie ,,Dbaj o wodę ‘’zapoczątkowało podanie informacji na temat różnych sposobów oszczędzania wody Prezentacja multimedialna dostarczyła cennych informacji dotyczących właściwości wody i skutków jej  niedoboru  .  Jesteśmy przekonani ,że nasi uczniowie po tym apelu wiedzą jak ważną rolę odgrywa woda i znają sposoby jej oszczędzania.  Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał w prezencie wodę ufundowaną przez organizatorów apelu: p. Beata Radziejewska –Buchnat,  p. D. Walczyńska, p. M. Jach .                      

          • ALBERTIANA 2024

          • Dnia 08.04. 2024 grupa uczniów naszego Ośrodka wraz z opiekunami , brała udział w gali finałowej 24 Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ,,ALBERTIANA ‘’. Wydarzenie to miał miejsce w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nasi wychowankowie mieli możliwość obejrzenia występów teatralnych oraz wysłuchania wokalistów, którzy zwyciężyli w tegorocznej edycji. Uroczystość ta organizowana jest przez Fundację Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta , którego prezesem był zmarły równo trzy miesiące temu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski . Uroczystość jak co roku, poprowadziła pomysłodawczyni tego festiwalu Anna Dymna i Lidia Jazgar. Po występy wszystkich laureatów i wręczeniu nagród, którymi miedzy innymi są Maski pięciu Teatrów Krakowskich ,rozpoczęła się ceremonia wręczania Medali Św. Brata Alberta oraz występ teatru Radwanek. Po wspaniałych doznaniach artystycznych oraz spotkaniu z naszymi przyjaciółmi z Teatru Radwanek odwiedziliśmy Stary Rynek w Krakowie, zjedliśmy pyszne lody i zadowoleni wróciliśmy do Ośrodka. Zapraszamy na fotorelację.

          • Ze sztuką na ty

          • W dniu 4.04.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wyjściu do Centrum Kultury w Jędrzejowie. Na miejscu uczniowie podziwiali galerię prac plastycznych ,,Kobiecualność”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prace związane z aktualną porą roku –wiosną. Wyjście zorganizowały panie : Beata Radziejewska-Buchnat  i Marzena Jach. Oto nasza fotorelacja.

          • Warsztaty plastyczne „Pisanki, kraszanki jajka malowane”

          • ŚWIĘTA WIELKANOCNE to bardzo radosny czas. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko symbolizujące rodzące się życie oraz nadzieję. Tradycją stało się zdobienie jajek. Bez nich trudno wyobrazić sobie Święta Wielkanocne. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka maja różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. W oczekiwaniu na te święta 20.03.2024r. w Grupach Wychowawczych odbyły się warsztaty integracyjne z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie. Uczestnicy warsztatów z różnorodnych materiałów plastycznych wykonali piękne ozdoby wielkanocne – jajka, kurki, zające. Zajęcia te były również okazją do porozmawiania o tradycjach i symbolach wielkanocnych.

            Celem warsztatów było rozbudzenie aktywności twórczej dzieci, a także wprowadzenie w świąteczno-wiosenny nastrój. Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Powstały istne pisankowe cudeńka.

            Mam nadzieję, że był to mile spędzony czas, podczas którego wszystkie dzieci dobrze się bawiły.

            Organizatorami spotkania były panie B. Wydrych, E. Kieleśińska, E. Szostakiewicz, K. Balant, U. Pańtak.

          • Spotkanie z okazji I Dnia Wiosny pod hasłem "Popraw formę na wiosnę".

          • 21.03.2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji I Dnia Wiosny pod hasłem” Popraw formę na wiosnę”. Działanie to zostało podjęte w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.  Pod kierunkiem p. Diany trenerki fitness z siłowni „ Endorfina” uczniowie świetnie się bawili, ćwicząc instruowani przez nią  w rytm energetycznej wiosennej muzyki. Po wspólnych ćwiczeniach uczniowie przywitali I Dzień wiosny z jędrzejowskim malarzem Z. Kasprzakiem. Warsztaty plastyczne przybliżyły nam klimat aktualnej pory roku. Powstały piękne rysunki wiosennych kwiatów , stworzone przez uczniów pod okiem mistrza. Następnie został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny pt. „Wiosenne kwiaty”. Jury wyłoniło najciekawsze prace, każda klasa otrzymała sok jabłkowy i jabłka. Nie mogliśmy zapomnieć , że 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa . Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Symbolem Zespołu Dawna są kolorowe skarpetki. Wesoło spędziliśmy I Dzień Wiosny w naszej szkole.

            Spotkanie przygotowały panie I. Blicharska, J. Wcisło, B. Pokrywa, A. Putowska  oraz J. Adamczyk

          • Spotkanie Wielkanocne

          • „Wielkanocne obyczaje wszyscy dobrze znamy,
            przy świątecznym stole razem się zbieramy”

            Są takie święta raz do roku co budzą życie, budzą czas…
            Również w naszej szkole w dniu 21.03.2024 roku odbyło się spotkanie wielkanocne, podczas którego gościliśmy Ks. Dziekana Leszka Sztanderę oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Akademię rozpoczęła dyrektor SOSW pani Agnieszka Zaczkowska - powitała wszystkich przybyłych i pięknym „słowem” wprowadziła w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Uczniowie zaprezentowali  program artystyczny przedstawiając zwyczaje wielkanocne wierszem, piosenką oraz inscenizacją utworu „Wieziemy tu kogucika”. Piękna wiosenna sceneria dodała blasku akademii. Z parapetów okiennych spozierały na widzów tulipany oraz zielone żytko. Oko cieszyły kolorowe palmy wielkanocne, ręcznie robione stroiki oraz jajka malowane. Na twarzach naszych podopiecznych widać było radość.  Cieszymy się, że możemy dać im namiastkę rodzinnego domu, ciepła oraz magię nadchodzących świąt.  Poprzez takie uroczystości podkreślamy jak ważna jest tradycja oraz rodzina.
                                                                                                                                                 Wesołego Alleluja!.

            Program artystyczny  przygotowały: Beata Radziejewska-Buchnat,  Dorota Walczyńska, Beata Wolska.

            Tradycyjnie zwieńczeniem spotkania wielkanocnego było rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-technicznego pt.” Palma Wielkanocna”. Wszystkie pracy były wykonywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli na zajęciach z kreatywności oraz manufaktury twórczej.
            Spośród przygotowanych prac Jury w składzie: pani dyrektor Agnieszki Zaczkowskiej,
            Ks. Dziekana Leszka Sztandery oraz pani Bożeny Chowaniec wyróżniło  trzy palmy:             .

            -             palmę kl. 6a SP -  wychowawca pani Beata Rosińska,

            -             palmę kl.6b - wychowawca pani Beata Radziejewska-Buchnat,

            -             palmę kl 1a - PP wychowawca pani Barbara Pokrywa.


            Konkurs  przygotowały : Beata Radziejewska-Buchnat i  Beata Wolska.

          • KIERMASZ WIELKANOCNY

          • W dniu 16 marca 2024 w Galerii „Sekunda” odbył się kiermasz wielkanocnych stroików oraz ozdób świątecznych. Prace zostały wykonane przez uczniów/ wychowanków naszego ośrodka w ramach Manufaktury Twórczej a artykuły i materiały potrzebne do ich wykonania pozyskaliśmy dzięki ofiarności hojnych darczyńców, którzy wsparli naszą grudniową akcję „Zapalmy lampę serca.” Celem III edycji akcji była zbiórka artykułów papierniczych, które pozwalają naszym podopiecznym tworzyć kreatywne prace i wyrażać siebie w ten właśnie sposób. Dzięki zebranym artykułom powstały najpierw piękne ozdoby bożonarodzeniowe a teraz – wielkanocne. Taka pomoc jest dla nas ogromnym wsparciem. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wycieczkę dla naszych uczniów/ wychowanków o czym będziemy informować w przyszłości.

            Jesteśmy przekonani, że kolorowe, ręcznie wykonane prace tym bardziej ozdobią wielkanocny stół gdy niosą ze sobą ideę pomocy drugiemu człowiekowi.

          • Rekrutacja

          • JEŚLI JESTEŚ RODZICEM, OPIEKUNIEM DZIECKA POSIADAJĄCEGO ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIE Z NASZĄ OFERTĄ PRZEDSTAWIONĄ W ULOTCE BĄDŹ INDYWIDUALNEGO KONTAKTU Z NAMI. NABÓR DO PLACÓWKI TRWA CAŁY ROK. NASZE DOŚWIADCZENIE POZWOLI ZAPROPONOWAĆ NAJLEPSZĄ FORMĘ WSPARCIA DLA TWOJEGO DZIECKA.

          • XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

          • W dniach 27.02.24 do 01.03.24 w malowniczej Wiśle i Istebnej odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W pierwszej części Igrzysk  naszą Placówkę reprezentowało dwóch zawodników: Barczyński K.Standerski M. wraz z trenerem Adamczyk J. W atmosferze pełnej sportowej rywalizacji, przekraczając granice swoich możliwości w dyscyplinie rakiety śnieżne nasi uczniowie zajęli wysokie lokaty: Barczyński K.- I miejsce w biegu na 100m;

            Standerski M.- II miejsce w biegu na 200m;  V miejsce-bieg na 100m

            Gratulujemy! 

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • To piękne święto obchodzone na całym świecie 21 lutego ma na celu podkreślenie różnorodności językowej oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. W dniu 28.02 nasi uczniowie mieli okazję uczcić język polski poprzez udział w zabawach oraz konkurencjach przygotowanych przez  nauczycielki języka polskiego- E. Michalską i zajęć rewalidacyjnych- J. Małecką. Rozwiązując ciekawe zagadki ortograficzne, łamigłówki, kalambury, recytując łamańce językowe uczniowie  doskonalili swoje umiejętności leksykalne w kreatywny i zabawny sposób. Zorganizowane warsztaty, w których główną rolę odgrywały- mowa i słowa cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności uczniowskiej, zatem wszystkim gratulujemy i do zobaczenia za rok.

          • Dzień Bezpieczny Internet

          • Corocznie na początku lutego obchodzony jest w Dzień Bezpiecznego Internetu. Tradycją stało się już, że nasza szkoła przyłącza się do tych obchodów, podejmując w tym okresie różnorodne działania mające na celu uświadomienie uczniom różnych zagrożeń, które mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z zasobów sieciowych. Rozpoczęliśmy od przygotowania tematycznej gazetki, każda klasa otrzymała również gazetkę z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. W każdej klasie odbyły się zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Pokazujemy uczniom, że Internet to fajne „miejsce”, które ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, pozwala nam poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności, a także rozwijać pasje. Jest też źródłem rozrywki. To wszystko jest dla nas dostępne i powinniśmy z tego czerpać przysłowiowymi „pełnymi garściami”, trzeba jedynie pamiętać, aby robić to rozsądnie.

          • BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI! - spotkanie z Policjantem

          • W dniu 5 lutego, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Grupach Wychowawczych odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Wychowankowie dowiedzieli się na jakie zagrożenia w Internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz tego jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Policjanci przypomnieli także o odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z nieprawnymi zachowaniami obserwowanymi w Internecie, przypominając, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie telefonu/komputera zostawia ślady. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali także o tym, jakie są skutki prawne popełnienia przez nieletnich czynu karalnego oraz czym jest demoralizacja.

            Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczniowie zadawali pytania, a funkcjonariusz na każde pytanie odpowiadali cierpliwie i z uśmiechem.

            Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!

            Organizatorami spotkania byli opiekunowie Sekcji Aktywności i Bezpieczeństwa

          • Zabawa Karnawałowa

          • W poniedziałek 05 lutego 2024r. w szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Tego dnia nasza sala gimnastyczna zmieniła się w salę balową, a wystrój wprowadził uczniów w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Uczniowie tańczyli w rytmie ulubionych piosenek. Tańce w rytm muzycznych przebojów, przeplatane były różnymi konkursami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i dostarczyła wielu emocji. Nie zabrakło również kartek walentynkowych, które uczniowie wręczali sobie i nauczycielom. Wszyscy wspólnie wspaniale się bawiliśmy

            No cóż….kolejna zabawa karnawałowa już za rok!

          • Rozstrzygnięcie konkursu "Odblaskowa Szkoła’’- gala finałowa

          • 31.01.2024 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów Świętokrzyskiego Pilotażowego Konkursu pn. „ODBLASKOWA SZKOŁA 2023”. Na konkurs wpłynęło 41 prac. Kapituła konkursowa   doceniła nasze przedsięwzięcia   i tym samym stanęliśmy na podium zdobywając 2 zaszczytne miejsce w województwie.  Najważniejszym celem konkursu było zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w województwie świętokrzyskim m.in. poprzez zaangażowanie i aktywność dyrektorów szkół, lokalnych władz samorządowych oraz rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Zadania przewidziane w konkursie były realizowane na przestrzeni września i października. W ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” w naszym Ośrodku podjęto szereg działań,  w które zaangażowała się cała społeczność placówki. W trakcie realizacji zadań konkursu „Odblaskowa Szkoła” w naszej placówce odbyło się wiele ciekawych  i atrakcyjnych dla uczniów spotkań, konkursów, zajęć oraz wyjść, wycieczek. Uczniowie w niecodziennej formie przypomnieli sobie ważne zasady zachowania się na drodze oraz konieczność noszenia odblasków, które zwłaszcza w jesienne wieczory są bardzo ważnym elementem naszego bezpiecznego przemieszczania się po drogach. Dziękujemy organizatorom konkursu, dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom oraz wszystkim instytucjom wspierającym placówkę podczas realizacji działań. Szczególne podziękowania kierujemy do Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie: nadkom. Grzegorza  Więckowskiego naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz st. asp. Przemysława  Łaskawca  dzielnicowego  za  wsparcie i pomoc w organizacji konkursu. Słowa wdzięczności należą się również Straży Miejskiej w Jędrzejowie, a  w szczególności p. Markowi Godlewskiemu. Pięknie dziękujemy także seniorom  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jędrzejowie oraz  Domu Seniora+ za wspólną aktywność i integrację międzypokoleniową. Otrzymaliśmy wiele nagród oraz czek w wysokości 1 tys. W tej pięknej  uroczystości  była z nami dyrektor Ośrodka p. Agnieszka Zaczkowska. Brawo my!

          • Warsztaty "STOP !– nie marnuj żywności "

          • W dniu 18.01.2024 roku odbyły się dla uczniów Szkoły Podstawowej  warsztaty  pod hasłem  "STOP !– nie marnuj żywności „ . Przedsięwzięcie to zostało realizowane w ramach programu,, Trzymaj formę!”, któremu  w tym roku przyświeca myśl przewodnia  ,, Zdrowie to podstawa”. Aby jednak ,, zdrowym być „ musimy się właściwie  odżywiać i tu zaczyna się nasze edukacyjne wyzwanie. Jako konsumenci i potencjalni klienci powinniśmy pamiętać, że oprócz zasad racjonalnego odżywiania się, koniecznie   miejmy  na uwadze także to, by nie marnować  żywności. Nadmierna konsumpcja i zakup produktów spożywczych jest jedną z przyczyn  ich niewłaściwego wykorzystania. Każdy moment jest dobry na wyrabiane w sobie nowych i zdrowych nawyków – nawyków, które przysłużą się również naszej planecie. Początek roku sprzyja postanowieniom. Uczestnicy warsztatów mogli się zapoznać  z jak wielką skalą mamy do czynienia w przypadku niewykorzystanej żywności. Na świecie co roku wyrzucamy 1,3 mld ton żywności. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. Aby zmienić nawyki powinniśmy przede wszystkim planować zakupy, właściwie  je przechowywać oraz twórczo przetwarzać jego nadmiar. Uczniowie w praktyczny sposób uczyli się jak odczytywać informacje, dotyczące terminu przydatności do spożycia danej grupy produktów,  wiedzą jaką rolę pełnią Banki Żywności i jadłodzielnie. Wspólnie przygotowaliśmy dekoracyjne w słoikach  z produktów spożywczych takich jak: kasza, groch, ryż, mak  oraz makaron, które już nie znalazły zastosowania w kuchni.  Tego typu dekoracje za sprawą kolorystyki posiadają  niepowtarzalne walory estetyczne. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem . Oto ich efekty pracy – spójcie na fotorelację.