Marzec #LaboratoriaPrzyszłości
„TROPICIELE FIGUR SYMETRYCZNYCH”
W niecodziennej lekcji matematyki wzięli udział uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej, którzy poznawali zagadnienie figur symetrycznych. Dzięki innowacyjnym pomocom uzyskanym z programu #LaboratoriaPrzyszłości w wielozmysłowy sposób oswajali się z tematem. Rysowali lustrzane odbicia figur z zastosowaniem długopisów 3D, zwracając uwagę na choćby najmniejsze szczegóły, które w przypadku symetrii odgrywają ogromną rolę. Aby jeszcze lepiej ugruntować pojęcie symetrii uczniowie zaopatrzeni w aparat cyfrowy i lupy, przemierzali różne zakątki szkoły w poszukiwaniu przedmiotów symetrycznych. Z dużym entuzjazm fotografowali je, a jednocześnie zaznajamiali się z obsługą aparatu, jego funkcjami. Zdjęcia wykonane przez uczniów, posłużyły do wskazywania osi symetrii przedmiotów. Zaskoczeniem był dla uczniów fakt, że występowanie symetrii w naszym otoczeniu jest powszechne, a to niewątpliwie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że „Matematyka jest wszędzie”.
W dniu 17.02.2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej z klas 1-3 uczestniczyli w ,,Dniu klocków”. Uczniowie poznali klocki techniczne Morphun , pochodzące z wyposażenia do realizacji programu #LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczyli się sposobu łączenia klocków ze sobą . W zabawach matematycznych doskonalili umiejętność liczenia ,segregowania . Dużym zainteresowaniem cieszyło się konstruowanie robotów ,motyli według ilustrowanej instrukcji.
W dniu 22.02.2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy 8a poznali klocki techniczne Morphun pochodzące z wyposażenia do realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości. Na zajęciach rozwijających kreatywność konstruowali z pomocą nauczyciela motyle, gwiazdy, żółwie a następnie wprowadzali w,, ruch” otrzymane przedmioty. Zajęcia z klockami dostarczyły im mnóstwo radości.
W pracowni rękodzieła odbywały się lekcje techniki i przysposobienia do pracy. Uczniowie kl. 2 b PP projektowali i wykonali torby ekologiczne. Każdy uczeń wykonywał kolejne czynności: odmierzanie, wycinanie, dekorowanie, asystowanie przy szyciu oraz próby szycia samodzielnego, prasowanie. Wszystkie czynności odbywały się przy użyciu sprzętu z #LaboratoriaPrzyszłości.: nożyczek, maszyny do szycia, żelazka, deski do prasowania oraz pistoletu do klejenia na gorąco. Sprzęt znajduje się w pracowni rękodzieła i systematycznie korzystają z niego uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Styczniowe #LaboratoriaPrzyszłości
Przyroda to wielkie laboratorium, aby ją dobrze poznać należy ją dokładnie zbadać. Uczniowie klas 4 i 5 na lekcjach przyrody oraz biologii zgłębiali jej tajemnice. Poznawali i obserwowali organizmy żywe – patyczaki. Samodzielnie omawialiśmy ich budowę, czynności życiowe jak również staraliśmy się stworzyć im optymalne warunki do rozwoju poprzez dostosowanie ich do wymagań istniejących w środowisku naturalnym. Z pomocą stacji pogodowej uczniowie klasy 4 na lekcjach przyrody – określali odczytywali takie własności jak – temperatura, zachmurzenie, ciśnienie atmosferyczne, tworząc przy tym własny ,, kalendarz pogody”. Umiejętności te są nam niezbędne do określania zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku. Dzięki otrzymanym pomocom możemy zgłębiać tajniki otaczającej nas przyrody i rozumieć jej zależności w oparciu o aktywizujące metody pracy takie jak eksperyment, doświadczenie czy też obserwacja.
Przyroda jest piękna – zostań i Ty jej odkrywcą!
Pomysł naszej koleżanki Beaty Rosińskiej na własny "Kalendarz pogody" znalazł się w bazie pomysłów Laboratoriów Przyszłości - Inspiracje na lekcje - PRZYRODA - POMYSŁ #4 - KLIKNIJ
Grudniowe # LaboratoriaPrzyszłości
Listopadowe # LaboratoriaPrzyszłości
W listopadzie uczniowie klasy piątej szkoły podstawowej, mieli okazję wykorzystania długopisów 3D na lekcji matematyki. W pierwszej części lekcji z dużym entuzjazmem, rysowali dowolne odcinki, dokonując pomiaru ich długość i porównując między sobą otrzymane wyniki. W dalszej części lekcji, uczniowie rysowali odcinki o konkretnej, podanej przez nauczyciela długości. Zadanie to było nie lada wyzwaniem, wymagającym niezwykłej precyzyjności, koncentracji uwagi i skupienia, bowiem efekty pracy podlegały ocenie.
.
Październikowe #LaboratoriaPrzyszłości
Miesiąc październik poświęciliśmy w dalszym ciągu na zaznajamianiu się z możliwościami długopisów 3D. Praca z długopisem nauczyła nas współpracy, cierpliwości i kreatywności oraz była świetną zabawą. Uczniowie przy pomocy aparatu cyfrowego Canon robili sobie zdjęcia. Poznali kolejny sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości - kamerę cyfrową Panasonic. Uczniowie pierwszy raz mieli w ręce profesjonalną kamerę, gdzie uczyli się jej obsługi. Z pomocą Pana Roberta Kosowskiego pod jego czujnym okiem pierwszy raz uczniowie zabrali się za przygotowania do nagrywania filmu. Dzięki Panu Robertowi udało się nagrać krótki film na obchody Dnia Patronki Ośrodka pt. „Maria Grzegorzewska oczami dzieci i nauczycieli”. Film ten był zaprezentowany w dniu 27.10.2022 podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona.
Link do filmu - http://drive.google.com/file/d/19axYNuv9qR6fGcRTJvlP84cPitYQ_ph_/view?usp=sharing
Życzymy miłego oglądania
WRZEŚNIOWE LEKCJE Z WYKORZYSTANIEM POMOCY ZAKUPIONYCH W RAMACH PROGRAMU
" LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"
Z początkiem roku szkolnego nasza szkoła rozpoczęła realizację zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości . Podczas wrześniowych zajęć skupiliśmy się na zaprzyjaźnianiu ze sprzętem tak, aby poznać jego możliwości i w przyszłości wykorzystać potencjał. Zaczęliśmy od poznania działania długopisów 3D. Uczyliśmy się ich obsługi, wkładania filamentu, próbowaliśmy także robić pierwsze wydruki. Rozpoczęliśmy też swoją przygodę z maszynami do szycia. Na pierwszym spotkaniu zapoznaliśmy się z nowym sprzętem, z przepisami BHP i instrukcją obsługi maszyny. Już teraz wiemy, że zajęcia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych będą bardzo ciekawe i kreatywne.
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, której priorytetowym celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła m.in.: drukarkę 3D wraz z akcesoriami, długopisy 3D, mikrofon dynamiczny, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stację lutowniczą, aparat Canon, kamerę cyfrową Panasonic, mikroport bezprzewodowy, statywy z akcesoriami, zestaw lamp, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, robot Blue-Bot na Bluetooth, Robot Bee-Bot, Robot Artie , słuchawki z mikrofonem, klocki techniczne-Morphun.
Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach lekcyjnych, m.in. informatyce, technice, biologii, przyrodzie, chemii, matematyce, w edukacji wczesnoszkolnej, zajęciach opiekuńczo – wychowawczych oraz uroczystości szkolnych.
Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskane dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.