• W Ośrodku funkcjonują grupy wychowawcze /internat/. Pracują one w ciągu całego roku szkolnego z wyłączeniem przerw świątecznych, ferii zimowych oraz wakacji. Placówka jest koedukacyjna – przeznaczona zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Zapewniamy wychowankom:
          - całodobową opiekę przez siedem dni w tygodniu (poniedziałek - niedziela) sprawowaną przez nauczycieli – wychowawców,
          - bezpłatne zakwaterowanie,
          - całodzienne wyżywienie,
          - odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku,
          - atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego np : konkursy, zajęcia sportowe, korzystanie z oferty kulturalnej miasta,
          - pomoc w nauce.

Z uwagi na fakt, iż siedziba grup wychowawczych /internat/ znajduje się w innym budynku niż szkoła, Ośrodek zapewnia wychowankom opiekę nauczycieli podczas drogi do i ze szkoły.

W celu rozwijania samorządności dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich zainteresowań i predyspozycji w grupach wychowawczych działają:
          - Młodzieżowa Rada Wychowanków,
          - Sekcje: PCK, dekoracyjna, ogrodnicza.
          - Koła Zainteresowań: plastyczne, przyrodnicze, sportowo - rekracyjne, muzyczno - ruchowe, gospodarstwa domowego.

Podczas zajęć w grupach wychowawczych podopieczni wdrażani są do samodzielności, uczą się radzenia sobie w codziennych sytuacjach i podejmowania właściwych wyborów oraz nawiązywania prawidłowych relacji interpersonalnych.

Pobyt wychowanków w grupach wychowawczych jest bezpłatny. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są jedynie do pokrywania kosztów produktów wykorzystywanych w żywieniu dzieci i młodzieży (pomija się koszty związane z przygotowaniem posiłków). W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia z w/w kosztów.

Placówka współpracuje również z Ośrodkami Pomocy Społecznej w zakresie pokrywania kosztów lub dofinansowania żywienia.