Szkoła Promująca Zdrowie
Nagłówek
2025/2026
W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie w dniu 23.10.2025r. w grupach wychowawczych odbył się apel pod hasłem: "Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień". Celem spotkania było zwrócenie uwagi na znaczenie troski o dobre samopoczucie, równowagę emocjonalną oraz wzajemne wsparcie w społeczności grupowej i szkolnej. Podczas spotkania wychowankowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez wychowawców dotyczącą tego zagadnienia. Apel spotkał się z dużym zainteresowaniem i stanowił ważny element działań naszej placówki w zakresie zdrowia psychicznego.

Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości w relacjach każdego człowieka, Aby podkreślić ich znaczenie opiekunowie sekcji PCK A.Klamka i E.Szostakiewicz w dn. 18.11.2025 zorganizowały apel pod hasłem "Tacy sami" z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzimy 16 listopada.. Głównym celem tych działań było uzmysłowienie wychowankom, że wzajemna życzliwość i tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich. Wychowankowie z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną, a następnie wysłuchali bajkę terapeutyczną pt."Kłapouszek". Po wysłuchaniu bajki rozgorzała dyskusja na temat wydarzeń oraz ocena zachowania postaci w niej występujących.

20 listopada 2025 w naszej szkole i grupach wychowawczych obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To ważne święto było okazją, by przypomnieć uczniom, że każde dziecko ma swoje prawa — do bezpieczeństwa, szacunku, nauki, odpoczynku i wyrażania siebie.
Przygotowaliśmy z tej okazji aktywności:
- Czytanie bajek o prawach dziecka – historie, które pomagają lepiej zrozumieć, dlaczego prawa są tak ważne w codziennym życiu.
- Quiz o prawach i obowiązkach ucznia – wesoła rywalizacja i świetny sposób na utrwalenie wiedzy.
- Niebieskie okulary – symbol wsparcia i solidarności z wszystkimi dziećmi na świecie.
- Puzzle tematyczne – rozwijające zabawki, które uczyły współpracy i rozmowy o prawach.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za aktywne uczestnictwo!
Wspólnie tworzymy miejsce, w którym każde dziecko czuje się ważne, widziane i bezpieczne.

Relaksacja to skuteczny sposób na zdrowie psychiczne ponieważ pomaga obniżyć poziom stresu, napięcia i przeciążenia emocjonalnego. Regularne stosowanie technik relaksacyjnych takich jak ćwiczenia oddechowe, rozluźniające, masaż czy wizualizacja sprzyja wyciszeniu układu nerwowego i poprawie samopoczucia. Dzięki temu łatwiej jest zachować równowagę emocjonalną, skoncentrować się na zadaniach i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Dlatego od miesiąca listopada wychowankowie grup wychowawczych biorą udział w cyklicznych zajęciach relaksacyjnych prowadzonych przez p. B. Bołdyn i p. A. Gacek, które mają na celu nauczyć uczestników technik w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, poprawią samopoczucie , zwiększą koncentrację, a przede wszystkim wzmocnią odporność na stres. Tak relaksowaliśmy się dzisiaj.

Pedagogizacja dla rodziców
Temat: Cyberprzemoc – jak chronić dziecko i jak reagować?
- Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to krzywdzenie innych osób z użyciem telefonu, Internetu lub mediów społecznościowych.
2. Formy cyberprzemocy:
Hejt: Obraźliwe i agresywne komentarze w sieci.
Nękanie/Szantaż: Przesyłanie gróźb, nękanie wiadomościami.
Podszywanie się: Tworzenie fałszywych profili i publikowanie w czyimś imieniu.
Publikowanie kompromitujących materiałów: Dzielenie się plotkami, ośmieszającymi zdjęciami lub filmami bez zgody.
Wykluczanie z grup: Wykluczanie kogoś z internetowych społeczności, np. grup na Facebooku
3.Narzędzia używane w cyberprzemocy:
- Telefony komórkowe, SMS-y, MMS-y.
- Platformy mediów społecznościowych, komunikatory.
- Blogi, fora internetowe, strony www.
4. Objawy, że dziecko może być ofiarą cyberprzemocy
Zwróć uwagę, jeśli dziecko:
- nagle nie chce korzystać z telefonu lub komputera,
- usuwa aplikacje, zmienia hasła w pośpiechu,
- staje się nerwowe, przygnębione po korzystaniu z Internetu,
- izoluje się od rówieśników, nie chce iść do szkoły,
- ma problemy ze snem, koncentracją, wyniki w nauce spadają.
5. Skutki dla ofiar cyberprzemocy
Emocjonalne i psychiczne:
Lęk, smutek, rozpacz, poczucie osamotnienia i bezradności.
Depresja, nastroje depresyjne, zespół stresu pourazowego (PTSD).
Obniżone poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Poczucie wstydu, upokorzenia i winy.
Behawioralne:
Izolacja społeczna, wycofanie z kontaktów, problemy z nawiązywaniem relacji.
Problemy z koncentracją, pamięcią, spadki motywacji.
Zaniedbywanie obowiązków szkolnych i zawodowych.
Zmiany w zachowaniu, rozdrażnienie, niepokój.
Fizyczne i zdrowotne:
Dolegliwości psychosomatyczne (np. problemy z gardłem, kaszel).
Bezsenność, problemy ze snem, spadek apetytu.
Ogólne osłabienie, pogorszenie odporności.
Długofalowe:
Problemy psychosomatyczne, depresja i lęk nawet w dorosłym życiu.
Trudności w dalszym rozwoju osobistym i edukacyjnym.
Myśli, a w skrajnych przypadkach próby samobójcze.
Skutki dla sprawców: Utrwalanie się agresywnych zachowań, obniżenie poczucia odpowiedzialności za własne działania. Zwiększona skłonność do zachowań aspołecznych w przyszłości.
Dlaczego jest groźna?
- Ofiara czuje się osaczona – atak trwa 24h na dobę.
- Trudno „uciec” – z telefonu i Internetu korzysta się wszędzie.
- Treści mogą szybko rozprzestrzenić się wśród wielu osób.
6. Jak chronić dziecko przed cyberprzemocą?
- Rozmawiaj – interesuj się tym, co dziecko robi w sieci.
- Ustal zasady – określ czas korzystania z telefonu i Internetu.
- Ucz ostrożności – dziecko nie powinno podawać obcym danych osobowych, adresu, haseł.
- Przypominaj – że nie wolno nikogo obrażać, wysyłać kompromitujących zdjęć ani udostępniać cudzych materiałów.
- Bądź przykładem – pokazuj kulturę komunikacji w sieci.
- Ustal, co zrobić w razie problemu – dziecko ma wiedzieć, że zawsze może zwrócić się do Ciebie.
7. Jak reagować, gdy dziecko doświadcza cyberprzemocy?
- Spokój i wsparcie – wysłuchaj dziecko, nie oceniaj, nie obwiniaj.
- Zabezpiecz dowody – zachowaj wiadomości, zrzuty ekranu, linki.
- Zgłoś sprawę – do szkoły, administratora portalu, w razie zagrożenia – na policję.
- Zablokuj sprawcę – używaj ustawień prywatności i blokady kontaktu.
- Poszukaj pomocy specjalisty – pedagog, psycholog, poradnia.
5. Instytucje i miejsca wsparcia
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
- „Niebieska Linia” – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
- Dyrektor szkoły, pedagog, psycholog szkolny
- Policja, Sąd Rodzinny
- Strony: www.saferinternet.pl, www.helpline.org.pl
6. Pamiętaj!
- Cyberprzemoc to realna przemoc – zostawia rany psychiczne.
- Dziecko potrzebuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.
- Najskuteczniejszą ochroną jest bliska relacja, rozmowa i uważność rodzica.
Zawody w tenisie stołowym
W dniu 2 grudnia w grupach wychowawczych odbył się turniej tenisa stołowego, podczas którego wychowankowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i aktywnie spędzić czas przy stole pingpongowym. Zawody przebiegły
w miłej, sportowej atmosferze, a rywalizacja była pełna wzajemnego wsparcia i dobrej zabawy. Na zakończenie turnieju wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Gratulujemy wszystkich uczestnikom.3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś w naszym SOSW obchodzimy wyjątkowe święto, które przypomina, jak ważne są równość, akceptacja i pełne uczestnictwo każdej osoby w życiu społecznym. To dzień, w którym z dumą podkreślamy talenty, mocne strony i sukcesy naszych wychowanków oraz wszystkich osób z niepełnosprawnościami.
Wspólnie budujemy środowisko, w którym każdy może rozwijać skrzydła – bez barier, bez uprzedzeń, z pełnym wsparciem i życzliwością. Dziękujemy naszej społeczności za codzienną troskę, zrozumienie i otwartość. Razem tworzymy miejsce, w którym różnorodność jest wartością.
W dniu 14.01.2026 roku odbyły się warsztaty, w których brali udział uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej hasłem ,,Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, dobre samopoczucie to przepis na zdrowie ”. Zajęcia poświęcone były profilaktyce prozdrowotnej, dotyczącej zasad prawidłowego żywienia, jakie powinniśmy wdrażać na co dzień, aby zapobiegać otyłości. Zgodnie z założeniami programu ,,Trzymaj formę!” omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia. Oprócz właściwego odżywiania bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia stanowi aktywność fizyczna, będąca wyznacznikiem kondycji fizycznej jak również ważną składową naszego zdrowia psychicznego. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem podczas rozwiązywania trudnych zadań, dotyczących zdrowego żywienia.
Warsztaty „Jak walczyć z otyłością”
W dniu 04.02.2026 roku uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej oraz klasy 2 Przysposabiającej do Pracy brali udział w warsztatach poświęcanych tematyce prozdrowotnej pod tytułem ,, Jak walczyć z otyłością? – rola aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania” realizowanych w ramach programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie”. Na warsztatach poruszyliśmy bardzo ważne zagadnienia istotne w kształtowaniu postawy prozdrowotnej: budowanie kondycji fizycznej poprzez odpowiednio dobraną do wieku aktywność, sposób odżywiania – zbilansowany i oparty na zdrowej żywności, właściwy plan dnia (czas na pracę i odpoczynek) oraz sposób przeciwdziałania czynnikom stresotwórczym. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach – zapoznawaliśmy się ze składem żywności, wspólnie obliczaliśmy współczynnik BMI oraz ocenialiśmy wpływ nadwagi na zdrowe człowieka. Teraz już wiemy, jak przeciwdziałać otyłości - jakie działania należy podjąć, by w przyszłości nie zachorować na cukrzycę typu II. Profilaktyka to podstawa dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne. Podsumowaniem zajęć było zademonstrowanie sposobów relaksacji przy muzyce.
W dniu 4 marca 2026 r. w grupach wychowawczych odbyły się zajęcia fitness połączone z nauką tańca liniowego. Podczas spotkania uczestnicy aktywnie brali udział w rozgrzewce, ćwiczeniach ogólnorozwojowych oraz w nauce podstawowych kroków i układów tanecznych. Zajęcia przebiegały w radosnej atmosferze, sprzyjały integracji grupy oraz wzmacnianiu kondycji fizycznej wychowanków. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie i chętnie podejmowali nowe wyzwania ruchowe.
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Ten wyjątkowy dzień przypomina nam o akceptacji, szacunku i radości z różnorodności. W grupach wychowawczych również uczciliśmy ten dzień. Apel rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej, która w przystępny sposób przybliżyła wychowankom czym jest zespół Downa oraz jak ważna jest tolerancja i zrozumienie dla innych. Nie zabrakło też zabawy. Dużo radości przyniósł konkurs w parowanie skarpetek. Dzieci z zaangażowaniem dopasowywały pary, ćwicząc refleks i spostrzegawczość. Symbolem tego dnia są kolorowe, ale nie do pary skarpetki, dlatego wszyscy założyli dwie różne. Podczas zajęć plastycznych wychowankowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności poprzez liczenie i tworzenie własnych, niepowtarzalnych projektów skarpetek. Powstały piękne, kreatywne prace. To było spotkanie pełne dobrej energii i ważnych wartości.
W naszym Ośrodku obchodziliśmy wyjątkowy dzień – Światowy Dzień Zespołu Downa
Założyliśmy kolorowe, nie do pary skarpetki – symbol różnorodności, akceptacji i piękna bycia sobą. Wspólnie, siedząc w kręgu, pokazaliśmy, że każdy z nas jest inny, a jednocześnie tak samo ważny. To był dzień pełen uśmiechu, ciepła i wzruszeń. Dzień, który przypomniał nam, że najpiękniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi, to zrozumienie, życzliwość i serce otwarte na drugiego.
Bo różnorodność nas łączy .
7 kwietnia- Światowy Dzień Zdrowia
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole odbył się apel poświęcony promowaniu zdrowego stylu życia. Przypomniano uczniom, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Zwrócono uwagę na rolę zdrowej diety, regularnej aktywnosci fizycznej, odpowiedniej ilosci snu oraz odpoczynku. Poruszono rówież temat radzenia sobie ze stresem i znaczenia dobrego samopoczucia. Wybrzmiała myśl przewodnia, zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Warto dbać o nie każdego dnia, nie tylko od święta.
Wywiadówka na sportowo!
30 kwietnia 2026 w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. Zamiast w ławkach, rodzice i uczniowie spotkali się w ruchu!! Podczas wspólnych aktywności proponowanych przez nauczycieli: J. Adamczyk i B. Rosińska, rozmawialiśmy o tym jak kluczowa jest aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka, a szczególnie dzieci. Pamiętajmy, jak regularny ruch to nie tylko mocne kości i mięśnie czy walka z otyłością, ale także redukcja stresu i lęku, budowanie pewności siebie i nauka świetnej współpracy.
Dziękujemy wszystkim za obecność i dawkę dobrej energii!
- 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W naszej szkole podjęliśmy działania mające na celu lepsze zrozumienie, czym jest autyzm i jak wygląda świat osób w spektrum.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję:
doświadczyć, jak nadmiar bodźców wpływa na koncentrację i samopoczucie
porozmawiać o emocjach i odkryć, że każdy może reagować inaczej – i to jest w porządku
poznać, jak ważna jest empatia, cierpliwość i akceptacja
zastanowić się, jak być dobrym kolegą i wspierać innychTo był ważny dzień pełen refleksji, rozmów i doświadczeń.
Uczymy się, że różnorodność jest wartością, a zrozumienie zaczyna się od uważności na drugiego człowieka
5 maja – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością
Dziś szczególnie przypominamy, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, akceptację i możliwość pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością to ważna okazja, by mówić o empatii, życzliwości i dostrzeganiu możliwości, talentów oraz wyjątkowości każdego człowieka.
W naszym Ośrodku każdego dnia uczymy się wzajemnego wsparcia, budowania relacji i dostrzegania tego, co naprawdę ważne – człowieka, jego emocji, potrzeb i marzeń.
Niepełnosprawność nie definiuje wartości człowieka.
Godność, szacunek i równość należą się każdemu.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom za tworzenie miejsca pełnego akceptacji, bezpieczeństwa i serca.
W dniu 14 maja 2026r po raz XXI odbył się Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi pod hasłem "W krainie uśmiechu", którego organizatorami byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie oraz działające w Ośrodku Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM. Patronat honorowy nad imprezą objął Pan Paweł Faryna Starosta Jędrzejowski.
Po więcej inf. zapraszamy na naszą stronę internetową https://soswjedrzejow.edupage.org/
Zawody sportowe w piłce nożnej
W dniu 21.05.2026 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wspólnie z uczestnikami WTZ w Jędrzejowie w Świętokrzyskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W turnieju brało udział 13 drużyn .
W kategorii męskiej nasza drużyna zajęła I miejsce , dziewczęta wywalczyły II miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali :
Barczyński Kamil, Standerski Michał, Wanat Nikodem, Strzelecka Weronika, Gurgul Aleksandra.
Trenerzy : Jerzy Putowski ,Katarzyna Kaleta
Sportowe emocje i wielkie sukcesy
28 maja 2026 w Parku Miejskim w Jędrzejowie odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe i Nordic Walking Olimpiad Specjalnych . Rywalizacja sportowa była niezwykle zacięta, a emocje trzymały do samego końca. Głośny doping kibiców, uśmiechy na twarzach zawodników pokazały, czym jest prawdziwy duch sportu i zasada fair play. Całe wydarzenie wpisało się piękną ideę ruchu Olimpiad Specjalnych udowadniając, że sport przełamuje wszelkie bariery, buduje pewność siebie i jednoczy nas we wspólnej radości.
Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko i wywalczyli wysokie lokaty:
Barczyński K- I miejsce –bieg na 400m oraz II miejsce- chód na 800m nordic walking
Standerski M.- I miejsce –bieg na 400m I miejsce- chód na 800m nordic walking
Jarosińska N.- I miejsce –bieg na 400m
Gurgul A.- I miejsce – bieg na 400m
Krzyżyk D.- III miejsce- bieg na 400m
Wanat N.- I miejsce –bieg na 400m
Cetera M.- II miejsce –bieg na 400m
Strzelecka W.- III miejsce – bieg na 400m
Trzcionka P.- III miejsce bieg na 400m
CZYTADEŁKO
Wydanie specjalne - maj 2026 rok
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i dbać o swoje zdrowie ?
Dobrostan psychiczny to coś więcej niż chwilowe poczucie szczęścia – to harmonijny rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy, który stanowi fundament zdrowia psychicznego i odporności na życiowe wyzwania.
Dobrostan psychiczny jest szczególnie istotny w życiu Dzieci, ponieważ stanowi fundament ich rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Osoby, które dorastają w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji, rozwijają empatię, budują wartościowe relacje, lepiej się uczą i z większą ciekawością eksplorują świat.
Jak zadbać o higienę psychiczną?
Higiena. Zazwyczaj kojarzymy ją z dbaniem o ciało - z dbaniem o jego czystość. Wobec tego myśli biegną do czynności wchodzących w zakres „higieny osobistej”. Inne skojarzenia mogą dotyczyć higieny pracy lub higieny psychicznej. Jednakże jak zadbać o higienę psychiczną oraz czym ona jest?
Czym właściwie jest zdrowie psychiczne?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne jest „dobrostanem, w którym człowiek realizuje swoje własne możliwości, skutecznie radzi sobie ze stresem życia codziennego, pracuje produktywnie”
Wobec tego, jak zadbać o higienę psychiczną oraz jakie zasady mogą nam pomóc w jej wspieraniu?
Oto kilka propozycji, które są zbiorem wskazówek różnych podejść w rozumieniu higieny psychicznej:
- Racjonalizacja. Rozwijaj umiejętność konstruktywnego radzenia sobie ze stresem, czyli umiejętność stosowania takich technik, które przybliżają Cię do rozwiązania danego problemu, a także pomagają Ci uporać się z napięciem psycho-emocjonalnym towarzyszącym reakcji stresowej. W sytuacjach stresowych warto zadać sobie pewne pytania, np. czy dana sytuacja jest zależna od Ciebie, co możesz zrobić, co pomoże przezwyciężyć trudności. Warto również sięgnąć do relacji z innymi ludźmi (wsparcie społeczne) lub do technik relaksacji, które pozwolą na redukcję napięcia psycho-emocjonalnego.
- Uczucia. Ucz się rozpoznawania i nazywania własnych emocji i uczuć, potrzeb i oczekiwań – a tym samym powiększaj wgląd w samego siebie. Monitoruj własne zasoby – pozwoli to na ocenę własnych możliwości i ograniczeń, mocnych oraz słabych stron. Te działania można określić mianem prowadzenia uważnego, świadomego życia – decydowania w zgodzie ze sobą, bycia asertywnym, przyjęcia odpowiedzialności za decyzję, które podejmujemy.
- Rób to, co lubisz ….– dbaj o zainteresowania i pasje. Obok dbania o sferę emocjonalno-motywacyjną należy pamiętać o naszych uzdolnieniach, które warto wspierać.
Żyjemy w czasach, w których nietrudno o tzw. ,,zapychacze czasu” (taką rolę pełnią często media, które coraz mniej wspólnego mają z konkretnym informowaniem nas o zdarzeniach na świecie) – łatwo po nie sięgnąć, są na wyciągnięcie ręki. Także rozwinięta technologia, mimo wspierania, zwalnia nas z pamiętania, myślenia.
Nie chodzi o całkowitą rezygnację z technologii, mediów – chodzi o zdrowy rozsądek oraz o umiar. Znajdź czas na trening pamięci, poczytaj książkę, rozwiąż krzyżówkę lub łamigłówkę, pograj w gry planszowe – jest tak wiele możliwości zadbania o intelekt, a do tego można się przy tym świetnie bawić.
- Tu i teraz. Przyjmij perspektywę czasową, w której zorientowany jesteś na świadome i odpowiedzialne decydowanie „tu i teraz” z myślą o przyszłości. Zaakceptuj przeszłość – ona już minęła, jest niezmienialna, skończona – pozostaje ją tylko zaakceptować.
Niech przeszłość będzie dla Ciebie zbiorem doświadczeń, cenną lekcją życia.
- Dbaj relacje z innymi ludźmi - przejawiają się one w różnych formach – przyjaźni, bliskości i poczuciu jedności, sympatii, wzajemnym poszanowaniu – pozwól sobie na te uczucia, czyń świat wokół siebie lepszym.
- Sen. Wyśpij się! Coraz częściej mówimy o roli snu w funkcjonowaniu człowieka. Ważne jest, żeby zadbać o jakość naszego snu poprzez:
- przygotowanie odpowiedniego środowiska snu- odpowiedni materac, oświetlenie, temperatura; (2) wyciszenie siebie – zadbanie o to, by wieczór był zwieńczeniem dnia, by Twoja aktywność stopniowo spadała aż w końcu spokojnie możesz udać się do sypialni i zasnąć.
Nie używaj telefonu komórkowego tuż przed snem
Dobrostan emocjonalny - dużo łatwiej jest zapanować nad stresem, lękiem czy złością, gdy wiemy, co je w nas wywołuje, gdzie pojawiają się w ciele i znamy sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Dobrostan społeczny - odnosi się do jakości relacji budowanych przez dzieci. To również poczucie przynależności do grupy i bycia częścią szerszej wspólnoty. Twórzmy środowisko oparte na zaufaniu i szacunku, w którym każdy głos jest wysłuchany i wzięty pod uwagę. Uczmy empatii oraz komunikacji bez przemocy – także w drobnych, codziennych interakcjach. Zamiast rywalizacji stawiajmy na współpracę.
Dobrostan poznawczy - jest ściśle związany z tym, jak myślimy, uczymy się, poznajemy świat. Ważne jest by dążyć do poszerzania wiedzy, robienia tego z ciekawości, a nie z przymusu - czerpiąc przyjemność z poznawania nowych nieznanych nam obszarów. Buduje to u nas poczucie kompetencji, sprawczości.
Jak wspierać dobrostan poznawczy ?- dbaj o wzmacnianie samodzielności i sprawczości. Uczymy się przecież przez doświadczenie, zabawę i odkrywanie. Doceniajmy ciekawość poznawczą,
Dlaczego dobrostan uczniów (dzieci i młodzieży) jest tak ważny?
Wspieranie dobrostanu to nie tylko troska o „tu i teraz”, ale także najlepsza profilaktyka problemów zdrowia psychicznego w przyszłości. Wczesne kształtowanie konstruktywnych i adaptacyjnych zachowań zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień czy zachowań ryzykownych w okresie dorastania.
Patrząc na dobrostan w sposób wielowymiarowy, pamiętajmy, że wpływ ma na niego wiele czynników: samopoznanie, relacje rówieśnicze, szkoła i nauczyciele, dom i rodzina.
Higiena cyfrowa – porady na wakacje
Łamigówki ,, Mądrej główki”
TRENUJ PAMIĘĆ SPOSTRZEGAWCZOŚĆ ,,RAZEM ZNAMI”
Zadanie 2. Odczytaj hasło z krzyżówki
Zadanie 3
Zadanie 4. Pokoloruj według schematu:
Kodowanie
- Dla bardziej dociekliwych polecamy stronę - https://parklegend.pl/wp- content/uploads/2020/12/lamiglowki_OK_.pdf
Literatura :
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w szkole. Komunikacyjne fundamenty- Poradnik dla nauczycieli
- Materiały z internetu- https://bieganowska.com. Zdrowie psychiczne uczniów/ ; https://poradnia-psychologiczna.com/
- https://sp69.edu.gdansk.pl/pl/art/higiena-umyslu-wazna-sprawa.48503.htm
- https://rehab-terapia.pl/blog/szesc-krokow-do-szczescia-badz-zdrow/
- Wydawnictwo Harmonia – karta pracy
- krzyżówka – www. pokolorujswiat.com
- https://parklegend.pl/wp-content/uploads/2020/12/lamiglowki_OK_.pdf
Opracowanie – opiekunowie SPZ
CZYTADEŁKO
Wydanie specjalne dla Rodziców – kwiecień 2026 r.
Jak dbać o zdrowie psychiczne i radzić sobie z trudnymi emocjami?
Dobrostan psychiczny to coś więcej niż chwilowe poczucie szczęścia – to harmonijny rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy, który stanowi fundament zdrowia psychicznego i odporności na życiowe wyzwania.
Dobrostan psychiczny to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w naszej codzienności. Słyszymy o nim w rozmowach, mediach czy środowisku pracy. Czym jednak tak naprawdę jest?
Dobrostan oznacza stan, w którym funkcjonujemy w sposób harmonijny, integrując wymiar fizyczny, psychiczny i społeczny naszego życia. To poczucie satysfakcji, sensu i sprawczości w codziennym funkcjonowaniu i podejmowanych działaniach.
Dobrostan psychiczny jest szczególnie istotny w życiu Dzieci, ponieważ stanowi fundament ich rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Dzieci, które dorastają w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji, rozwijają empatię, budują wartościowe relacje, lepiej się uczą i z większą ciekawością eksplorują świat.
Dobrostan emocjonalny
Dobrostan emocjonalny odnosi się do umiejętności rozpoznawania własnych emocji, zrozumienia ich źródła oraz efektywnego zarządzania nimi.
Dużo łatwiej jest zapanować nad stresem, lękiem czy złością, gdy wiemy, co je w nas wywołuje, gdzie pojawiają się w ciele i znamy sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Dobrostan społeczny
Dobrostan społeczny odnosi się do jakości relacji budowanych przez dzieci. Osoby o wysokim dobrostanie społecznym potrafią współpracować z innymi, prosić o pomoc, wyrażać swoje potrzeby, wyznaczać granice i respektować granice innych. To również poczucie przynależności do grupy i bycia częścią szerszej wspólnoty.
Jak wspierać dobrostan społeczny?
Twórzmy środowisko oparte na zaufaniu i szacunku, w którym każdy głos jest wysłuchany i wzięty pod uwagę. Uczmy empatii oraz komunikacji bez przemocy – także w drobnych, codziennych interakcjach. Zamiast rywalizacji stawiajmy na współpracę.
Dobrostan poznawczy
Dobrostan poznawczy jest ściśle związany z tym, jak myślimy, uczymy się, poznajemy świat. Dziecko funkcjonujące w dobrostanie ma chęć do poszerzania wiedzy, robi to z ciekawości, a nie z przymusu, czerpiąc przyjemność z poznawania nowych koncepcji. Buduje przy tym poczucie kompetencji, sprawczości i ciekawości – z odwagą podejmuje ryzyko odkrywania nowych obszarów.
Jak wspierać dobrostan poznawczy ?
Wzmacniajmy poczucie sprawstwa poprzez dawanie dziecku możliwości wyboru i samodzielnego działania. Uczmy przez doświadczanie, zabawę i odkrywanie, a nie tylko przez polecenia i instrukcje. Normalizujmy błędy i wzmacniajmy starania, bez nadmiernego skupienia na wynikach. Doceniajmy ciekawość i proces, nie sam efekt.
Czego nie robić w procesie wspierania dobrostanu Dzieci?
Niekiedy, mimo najlepszych intencji, możemy ograniczać rozwój dobrostanu Dzieci. Świadomość siebie, naszych reakcji i potrzeb to pierwszy krok do identyfikacji zachowań, które mogą się do tego przyczyniać.
Do najczęstszych pułapek należą:
- Bagatelizowanie emocji lub ich umniejszanie – przekonanie, że Dziecko przesadza i jedynie chce zwrócić na siebie uwagę.
- Nadmierna kontrola – brak przestrzeni do samodzielnego działania i podejmowania decyzji ogranicza rozwój kompetencji poznawczych i osłabia poczucie sprawstwa.
- Brak spójności w zasadach i komunikacji – niespójne reakcje dorosłych w codziennych sytuacjach wzmagają poczucie niepewności i lęku oraz obniżają poczucie bezpieczeństwa Dziecka.
Pamiętajmy, że każdy ma prawo popełniać błędy, a nawet te najmniejsze, mogą być okazją do nauki i wzmocnienia relacji z Dzieckiem.
Dlaczego dobrostan Dzieci jest tak ważny?
Wspieranie dobrostanu to nie tylko troska o „tu i teraz”, ale także najlepsza profilaktyka problemów zdrowia psychicznego w przyszłości. Wczesne kształtowanie konstruktywnych i adaptacyjnych zachowań zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień czy zachowań ryzykownych w okresie dorastania.
Patrząc na dobrostan w sposób wielowymiarowy, pamiętajmy, że wpływ ma na niego wiele czynników: samopoznanie, relacje rówieśnicze, szkoła i nauczyciele, dom i rodzina.
Myśląc o nim, nie zapominajmy także o podstawach takich jak sen, odżywianie i aktywność fizyczna.
Osiągnięcie dobrostanu przez Dziecko nie jest celem samym w sobie, lecz procesem, który budujemy każdego dnia. Wraz z rozwojem, zmieniają się potrzeby, nawyki oraz sposoby radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlatego sposoby na zadbanie o dobrostan powinny także ewoluować, aby były jak najlepiej dopasowane do aktualnego etapu rozwoju. Jako dorośli, możemy wspierać Dziecko w poznawaniu i budowaniu dobrostanu poprzez obecność, akceptację, uważność i dzielenie się wiedzą. To właśnie te drobne, codzienne gesty, budują bezpieczne środowisko do rozwoju.
Bardzo ważne jest u dzieci rozwijanie tzw. kompetencji miękkich w celu ochrony zdrowia psychicznego i poprawy dobrostanu psychicznego młodzieży, w tym umiejętności komunikacji społecznej i wewnętrznej, np.:
- budowanie poczucia własnej wartości;
- asertywność;
- umiejętność krytycznego myślenia;
- budowanie informacji zwrotnej i wyrażanie własnych potrzeb;
- efektywna komunikacja (jak mówić i jak słuchać);
- empatia i dostrzeganie potrzeb innych osób;
- zarządzanie sobą w czasie;
- odnajdowanie się w grupie
Literatura :
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w szkole. Komunikacyjne fundamenty- Poradnik dla nauczycieli
- Materiały z internetu- https://bieganowska.com. Zdrowie psychiczne uczniów/
Opracowanie – opiekunowie SPZ
Jak dbać o zdrowie psychiczne - prezentacja przygotowana przez uczniów klasy 7 i 8
Zdrowie_psychiczne_____dlaczego_jest_wazne.pdf
Rok szkolny 2024/2025
W dniu 04.06.2025r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z tematyki: "Udzielania Pierwszej Pomocy". Uczniowie w trakcie warsztatów obejrzeli film edukacyjny " Umiem Ratować", mogli przypomnieć sobie zasady postępowania podczas zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanego, etapy postępowania – "Łańcuch przeżycia". Szkolenie połączone z praktycznymi ćwiczeniami , gdzie każdy z uczniów mógł samodzielnie spróbować na Fantomie technikę wykonania wdechów ratowniczych oraz technikę uciskania klatki piersiowej. Warsztaty zorganizowane przez Sekcję PCK w ramach "Szkoły Promującej Zdrowie". Prowadzący Jerzy Putowski i Katarzyna Kaleta.

Dnia 3 czerwca 2025r. wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie. Celem wyjścia było poznanie pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów strażackich oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania się w miejscach publicznych. Dzięki życzliwości strażaków wychowankowie mogli z bliska obejrzeć samochody strażackie i sprzęt pożarniczy. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w pamięci naszych wychowanków.
Dziękujemy za miłe i życzliwe spotkanie. Organizatorami wyjścia byli B. Wydrych i R. Kosowski.

Rok szkolny 2024 /2025 obfitował zgodnie z założenia Szkoły Promującej Zdrowie w działania związane z nabywaniem i utrwalaniem umiejętności związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną. Ta wiedza oraz praktyczne umiejętności są niezbędne to prawidłowego udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Nie ma bowiem nic cenniejszego nad zdrowie i życie człowieka. Powyższym celom służył również konkurs wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy od hasłem ,, Pierwsza pomoc ratuje życie!” , który odbył się w naszej szkole dnia 28.05.2025 r. Uczniowie poszczególnych klas odpowiadali na ważne pytania, dotyczące pierwszej pomocy jak również nie zabrakło ćwiczeń praktycznych takich jak: sprawdzenie stanu poszkodowanego, udzielenie pomocy osobie po omdleniu, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej , resuscytacja, zatamowanie krwotoku, ocena i dezynfekcja skaleczenia, złamanie i stabilizacja kończyny. Pod bacznym okiem pielęgniarki szkolnej i nauczycieli – wszyscy uczniowie starannie wykonywać powierzone im zadania. Trzeba przyznać, że wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, co można obejrzeć na naszej fotorelacji. Uczestnikom zajęć serdecznie dziękujemy za ogromny wkład pracy i rzetelne przygotowanie się do konkursu.

Warsztaty Edukacyjne- Pierwsza Pomoc
Dnia 18 maja w naszej szkole odbyły się dla klas 1-3 zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie oglądali filmu instruktażowy pt. ,,Doktor Kręciołek uczy udzielać pomocy.” Następnie ćwiczyli umiejętności praktyczne min. układaniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością numerów telefonów alarmowych oraz zasad zachowania bezpieczeństwa podczas udzielania pomocy. Za wspaniałą aktywność na zajęciach uczniowie otrzymali nagrody.
.

W dniu 15 maja 2025r. wychowankowie grup wychowawczych odwiedzili Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Jędrzejowie. Wychowankowie mieli możliwość zwiedzenia stacji pogotowia ratunkowego oraz zapoznania się z pracą i wyposażeniem tego ważnego zakładu medycznego. W sekcji wezwań alarmowych pogotowia ratunkowego wychowankowie zapoznali się z procedurami obowiązującymi podczas zgłoszeń na nr 112 lub 999. Zobaczyli karetki, sprzęt medyczny, a także dowiedzieli się, jak funkcjonuje system ratownictwa medycznego.

Spotkanie z ratownikiem medycznym , rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.
W dniu 14.03.2025 w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, który przybliżył uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy. To była cenna lekcja, pełna praktycznych wskazówek. Tego dnia miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Pierwszą pomoc znamy- super moce mamy”!. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za piękne prace! Pierwsza pomoc to niezwykle ważna umiejętność i priorytet w realizowanym w naszej szkole programie Szkoła Promująca Zdrowie. Dziękujemy ratownikowi medycznemu -p. Julii Kędzierskiej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, która pomaga nam budować bezpieczne i świadome środowisko szkolne.

"RATUJĘ BO UMIEM” pod takim hasłem w dniu 23.09.2024r., odbyły się w grupach wychowawczych zajęcia pokazowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O tym, jak cenne jest życie i zdrowie każdego z nas, dowiedzieliśmy się obserwując czynności podejmowane w celu ratowania człowieka w stanie nagłego zagrożenia. W sposób profesjonalny zademonstrował nam to prowadzący spotkanie, przedstawiciel Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, p. Hubert Różański. Posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz poczucie niesienia jej innym jest istotnie ważne i powinno być rozwijane u dzieci i młodzieży od najmłodszych lat. Głównym celem tego spotkania było nabycie przez naszych wychowanków podstawowej wiedzy i umiejętności ratowania życia poprzez zajęcia praktyczne na fantomach, pod czujnym okiem naszego gościa. Przedstawiciel straży wygłosił prelekcje na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przed przyjazdem lekarza pogotowia ratunkowego w różnych sytuacjach zagrażających życiu, przypomniał numery alarmowe oraz sposób w jaki należy wezwać pomoc przez telefon. Wychowankowie mieli możliwość praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem fantoma, co pozwoliło zdobyć im nowe umiejętności i wypracować sposób radzenia sobie w trudnych i nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Była to dla nas bardzo cenna lekcja podejmowania samodzielnych decyzji, które mogłyby komuś uratować życie. Spotkanie to odbyło się w ramach Szkoły Promującej Zdrowie oraz działalności Młodzieżowej Rady Wychowanków i związane było z realizacją jednego z kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 jakim jest nauka udzielania pierwszej pomocy.

Dnia 02.12.2024 r. w szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Pierwsza pomoc ratuje życie”. W konkursie udział wzięli uczniowie całej szkoły. Głównym celem było promowanie wiedzy o pierwszej pomocy, rozwijanie kreatywności. Uczestnicy wykorzystali podczas tworzenia swoich prac różne techniki malarskie takie jak: rysunek, kolaż co pozwoliło na swobodne wyrażenie ich indywidualnego spojrzenia na temat. Prace oceniane były za zgodność z tematem , pomysłowość i zaangażowanie. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki i dyplomy. Konkurs pozwolił uczniom na rozwijanie ich talentów, wzbogacił wiedzę na temat pierwszej pomocy, która może kiedyś uratować życie. Nie bądź obojętny wobec drugiego człowieka pomagaj!

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie i realizacji kierunku polityki oświatowej roku 2024/ 2025 związanego z udzielaniem pierwszej pomocy dnia 2 grudnia uczniowie klasy VII SP rozwiązywali quiz na zajęciach języka angielskiego. Tematem przewodnim były choroby, objawy oraz udzielanie rad w konkretnych dolegliwościach. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę wybierając jedną z podanych możliwości oraz dopasować prawidłowe słowa.

14.01.2025 spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji dotyczących bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności związanych z pierwszą pomocą. Pielęgniarka szkolna p. Danusia w prosty i przejrzysty sposób przedstawiła nam jak wygląda pierwsza pomoc w stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach, krwotokach z nosa, poparzeniach. Następnie uczniowie mogli w praktyczny sposób przećwiczyć wykonywanie prostych opatrunków. Krótki filmik posumował naszą wiedzę. Apel został zorganizowany w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.

ROK SZKOLNY 2023/2024
21.03.2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji I Dnia Wiosny pod hasłem” Popraw formę na wiosnę”. Działanie to zostało podjęte w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Pod kierunkiem p. Diany trenerki fitness z siłowni „ Endorfina” uczniowie świetnie się bawili, ćwicząc instruowani przez nią w rytm energetycznej wiosennej muzyki. Spotkanie przygotowały panie I. Blicharska, J. Wcisło, B. Pokrywa, A. Putowska oraz J. Adamczyk
Styczeń 2024 Czytadełko - wydanie specjalne - Bądz aktywny i ty - CZYTADELKO_-_BaDZ_AKTYWNY_I_TY_2023.pdf
5.01.2024 r - Zestaw ćwiczeń ruchowo-oddechowych poprawiających efektywność pracy uczniów na lekcji -
Zestaw_cwiczen_ruchowo-oddechowych_poprawiajacych_efektywnosc___pracy_uczniow_na_lekcji..pdf
W dniu 9 października 2023 r. odbyło się spotkanie grupy młodych uczniów SOSW w Jędrzejowie z grupą seniorów z lokalnego Domu Seniora+. Celem wspólnego wyjścia integracyjnego była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez promowanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, w tym przede wszystkim wdrażanie nawyku noszenia elementów odblaskowych przez dzieci i osoby starsze, mające często problemy ze sprawnym poruszaniem się. Ponadto wyjście miało charakter rekreacyjny (spacer relaksacyjny po terenie parku, wspólne ćwiczenia oddechowe i aktywność ruchowa na świeżym powietrzu), integracyjny (integracja międzypokoleniowa od juniora do seniora) oraz kulturowy (przypomnienie zasad kultury osobistej, zasady wzajemnej pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, słabszym oraz hierarchia potrzeb i oczekiwań w zależności od wieku i stopnia samodzielności). Wybrzmiał tu istotny element edukacji międzypokoleniowej poprzez nawiązywanie relacji werbalnych, budowanie więzi społecznych, wzmacnianie motywacji osób starszych do podejmowania nowych aktywności w relacji z młodym pokoleniem, otwieranie młodych ludzi na wartości starszego pokolenia. Na zakończenie podopieczni SOSW zostali nagrodzeni przez seniorów słodkim poczęstunkiem.

" Z kulturą mi do twarzy"
W roku szkolnym 2022/ 2023 wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział w „Międzynarodowym Projekcie Z Kulturą mi do twarzy”. Informacja o realizacji projektu na fb.
Kultura w miejscach publicznych
Dobre przyzwyczajenia kształtować trzeba już w okresie dziecięcym. Tylko wtedy pozostają na całe życie. Udział w uroczystościach szkolnych, wyjścia do lokalnych miejsc użytku publicznego, wycieczki, zawody sportowe był czasem na promowanie szeroko rozumianej kultury osobistej. Natomiast w szkole na bieżąco staraliśmy się eliminować z codziennego życia zachowania negatywne.
Kultura spożywania posiłków
Nawyki kulturalne dotyczące spożywania posiłków kształtowaliśmy przez cały rok szkolny. Nie wolno na te sprawy żałować czasu, wysiłku i cierpliwości. Jest to ważne tak ze względu na zdrowie dziecka, jak również na jego wychowanie. Należy unikać pośpiechu – zarówno w czasie przygotowania posiłku, jak i w czasie spożywania go. Dzieci nie powinny zbyt głośno ze sobą rozmawiać ani trzymać przy sobie drobnych przedmiotów lub zabawek. Przed posiłkiem należy uporządkować salę, a ważnym elementem jest estetyczny wygląd stołów. Przed samym posiłkiem obowiązuje nie tylko dokładne umycie rąk, ale również doprowadzenie do porządku ubrania i przeczesanie włosów.
A oto ćwiczenia praktyczne w naszej fotorelacji.
Mój wygląd świadczy o mnie!- cykl lekcji wychowawczych i zajęć praktycznych.
W każdej klasie oraz w grupach wychowawczych rozmawiano na temat higieny osobistej, zależności ubioru od pogody i pory roku, a także stroju stosownego do okazji. Dyskutowano, dlaczego należy dbać o swój wygląd, o czym on świadczy i jaki ma wpływ na postrzeganie nas przez innych. Zaś każda możliwa uroczystość szkolna była okazją do zajęć praktycznych: akademie, zajęcia sportowe, itp.
"Mój język świadczy o mnie - stop wulgaryzmom"
W dzisiejszym świecie coraz większe znaczenie znajdują wulgaryzmy wplatane w codzienne wypowiedzi. Aby przeciwstawić się tym nawykom 19 czerwca 2023 na apelu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie wysłuchali wierszy potępiających używanie przekleństw. Dowiedzieli się jak należy dbać o język ojczysty, za który wiele pokoleń oddało życie oraz dlaczego "magiczne słowa" mają w sobie niezwykły dar. Apel przygotowała p. J. Bień- pedagog.Warsztaty profilaktyczne - Bądź kumplem nie dokuczaj
Dnia 23 maja uczniowie SOSW w Jędrzejowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski pt. „Bądź kumplem – nie dokuczaj” w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.Celem spotkania było p rzedstawienie i wytłumaczenie uczniom problemu dokuczania oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nim. Te warsztaty, to również modelowanie zachowań społecznych jak i kształtowanie postaw empatycznych i promowanie życzliwości. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Warsztaty pod hasłem - „Jestem kulturalnym Europejczykiem”
„Jestem kulturalnym Europejczykiem” - pod tym hasłem kryje się jedno z działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie naszej Placówki zaprezentowali zwroty grzecznościowe używane w różnych sytuacjach dnia codziennego takich jak: dialogi w sklepie, uzyskiwanie informacji personalnych, przedstawianie innych czy pozdrowienia. Wybranymi formami wyrazu zostały krótkie scenki imitujące używanie języka w naturalnej sytuacji – kupowanie zdrowego jedzenia i ubrań w sklepie oraz wykonanie plakatu. Wychowankowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu dialogów, zaangażowaniem oraz była to dla nich świetna okazja by utrwalić zdobyte wiadomości. Zajęcia były atrakcyjniejsze dzięki wykorzystaniu sprzętu – aparatu fotograficznego z programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Specjalny numer Czytadełka marzec 2023 - Kultura Osobista
Zachęcamy do lektury - Czytadelko_marzec_2023_-_Kultura_osobista.pdf
Jędrzejów 27.01.2023
„Każdy młody człowiek wcześniej czy później dokonuje zdumiewającego odkrycia, że także rodzice mają niekiedy rację.” Andre Malraux
Jak rozmawiać z dzieckiem?
Wychowanie dziecka to między innymi rozmawianie z nim. Rozmowa to wymiana zdań, co oznacza, że wszyscy jej uczestnicy mają równe prawo zarówno do mówienia, jak i do tego, by być wysłuchanym oraz mają obowiązek wysłuchania tego, o czym mówi rozmówca. Dorośli zbyt mało czasu poświęcają na bycie z dzieckiem i na rozmowy z nim. Młode pokolenie wychowywane przez telewizję i komputery nie radzi sobie z problemami codziennego życia. Dzieci nie mają kontaktu z rodzicami, nie rozmawiają z nimi – z różnych powodów (nie chcą, nie potrafią, nie potrzebują?), a to z kolei rzutuje na ich zachowanie. Nierzadko stają się w swoich zachowaniach agresywne, egoistyczne, albo zalęknione i nieporadne.
Znaczenie rozmowy w kontaktach z dzieckiem
- Rozmowa wpływa na kształtowanie sfer osobowości dziecka, takie jak: emocje, myślenie, umiejętności społeczne (np. komunikowania się z innymi ludźmi, samodzielność ), czy poczucie własnej wartości.
- W obszarze emocji i uczuć rozmowa z rodzicami umożliwia dziecku rozładowanie napięć, wyrażanie wewnętrznych przeżyć i doznań, w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Dzięki temu nie kumulują się one w dziecku i nie dochodzi do gwałtownych wybuchów emocjonalnych, np. złości.
- Rozmowy budują i pogłębiają poczucie zrozumienia i więzi z rodzicami, scalają, integrują rodzinę.
- W sferze myślenia - rozmowy uczą dziecko logicznego rozumowania i argumentowania. Pozwalają na bogacenie wiedzy i korygowanie błędnych przekonań, kształtowanie hierarchii wartości, pomagają w rozwiązywaniu trudnych problemów.
- W zakresie umiejętności społecznych rozmowy umożliwiają trenowanie zdolności komunikacyjnych, wpływają na bogacenie słownictwa, uczą słuchania i jasnego wyrażania myśli. Rozwijają w dziecku zdolność empatii (rozumienia innych i współodczuwania) i poszanowania odmiennych poglądów. Dają tym samym podstawy sprawności negocjacyjnej tak potrzebnej przy rozwiązywaniu konfliktów.
- Częste rozmowy z dzieckiem sprawiają, że staje się one bardziej otwarte w stosunku do innych ludzi.
- Dzięki rozmowom rodzice mogą dobrze poznać swoje dziecko, jego poglądy, myśl i uczucia. To poznawanie nigdy się nie kończy, ponieważ dziecko dorastając nieustannie się zmienia.
- Rozmowa stwarza szansę, że w porę „usłyszymy – zobaczymy wołanie o pomoc”, dostrzeżemy, że coś niepokojącego się z naszym dzieckiem dzieje, że się czegoś boi, czymś martwi.
- Dzięki rozmowie rodzic ma szansę na przyjaźń z własnym dzieckiem, zbudowanie zaufania.
- Rozmowa uczy obie strony dialogu, dorośli mogą również skorzystać na kontaktach z dziećmi. Ich świeżość, bezkompromisowość i logika, pozwalają spojrzeć na świat szerzej, a niekiedy zupełnie inaczej.
- Rozmowa wymaga czasu, skłania do refleksji, przemyśleń – stwarza okazję do wspólnie spędzonego czasu.
Wskazówki do prawidłowej rozmowy z dzieckiem:
Bądź dla dziecka przyjacielem
Rozmawiaj ze swoim dzieckiem zawsze, wszędzie i o wszystkim. Im częściej z nim rozmawiasz, tym lepiej poznajesz jego świat, jego oczekiwania, marzenia, a także problemy.
Staraj się zawsze znaleźć czas na rozmowę. Jeśli w danym momencie jesteś zajęty, powiedz dziecku, o której poświęcisz mu więcej uwagi.
Nie bagatelizuj jego problemów; pochwal, okazuj zadowolenie, dopytuj o szczegóły nawet najmniejszego sukcesu, osiągnięcia czy postępu.
Interesuj się w sposób naturalny jego sprawami, ale nie bądź nachalny; trzymaj nerwy na wodzy w sytuacjach problemowych.
Nie krytykuj dziecka, ale wytłumacz, co i dlaczego było niewłaściwe w jego zachowaniu.
Mów mu o swoich uczuciach, planach, kłopotach.
Pytaj go o zdanie; rozmawiajcie o wszystkim otwarcie nawet na trudne tematy, bądź szczery.
Staraj się być bardziej doradcą niż ekspertem; w trakcie rozmowy okazuj mu szacunek, nie zerkaj do telefonu czy na TV.
Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz, nie potrafisz, nie pozwól na to, aby Twoja rozmowa z dzieckiem wyglądała w taki sposób:
– Co słychać? Jak w szkole?
– O. K
Źródło:
https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79360,2985076,sztuka -rozmowy -zdzieckiem.html https://smilyplay.pl/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-zeby -nas-sluchalo-6- efektywnych-porad/ Adele Faber i Elaine Mazlish: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?” Thomas Gordon: „Wychowanie bez porażek”
Opracowanie: J. Adamczyk, B. Rosińska
W dniu 14.12.2022 został rozstrzygnięty konkurs na „Najkulturalniejszego Wychowanka”.
Zwycięzcy musieli wykazać się nienaganną kulturą osobistą między innymi w takich kategoriach jak:
- Zachowanie zgodne ze Statutem i Regulaminem Grup Wychowawczych.
- Stosowanie form grzecznościowych- nie używanie wulgaryzmów.
- Okazywanie szacunku kolegom koleżankom nauczycielom i innym pracownikom szkoły.
- Pomoc innym i chronienie słabszych.
- Dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych.
Pod uwagę brane były również pochwały wychowawców i dyrektora. Wychowankowie brali również udział w Quizie. Ich zadaniem było odpowiedzieć na wiele trudnych pytań dotyczących kultury i zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci przypomniały sobie czym jest kultura jakie są jej rodzaje i cechy.
Tytuł „ Najkulturalniejszego Wychowanka” otrzymali: Maja Trzcionka, Michał Standerski I Beata Maślarz.
Wyróżnienia przypadły: Sylwestrowi Sosnowskiemu Łukaszowi Makowskiemu Damianowi Krzyżykowi Natalii Kolekcie.
Organizatorami konkursu byli: Katarzyna Balant Iwona Putowska Anita Gacek.
W dniu 05.12.2022 w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone dobremu wychowaniu. Zmniejszenie występowania niewłaściwych relacji interpersonalnych między uczniami/wychowankami takich jak: niski poziom kultury osobistej, brak postaw koleżeńskich - to problem priorytetowy programu Szkoła Promująca Zdrowie w roku szkolnym 2022/23. Prezentacja multimedialna „Dobre zachowanie to nasze wyzwanie SAVOIR-VIVRE’’ przygotowana przez koordynatorów Szkoły Promującej Zdrowie J. Adamczyk i B. Rosińską wyjaśniała pojęcia: kultura, dobre wychowanie. Przedstawiała zasady stosowania słów: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję, cześć, w szkole i po za nią. Wierszyki odczytane przez uczniów: B. Maślarz, A. Segetę i D. Krzyżyka obrazowały zasady kulturalnego i pozytywnego zachowywania się w stosunku do kolegów i koleżanek, nauczycieli, pracowników szkoły oraz w domu, do rodziców, rodzeństwa, osób starszych.
Kodeks kulturalnego ucznia
W miesiącach wrzesień, październik 2022 wychowawcy na lekcjach wychowawczych przeprowadzili pogadanki na temat kultury zachowania się w szkole i poza nią. W poszczególnych klasach uczniowie sporządzali „Kodeks Kulturalnego ucznia”. Kodeks ten zawierał zasady obowiązujące w szkole: zachowanie na lekcji, na zajęciach rewalidacyjnych, przerwie, stosunek do koleżanek i kolegów, wobec osób starszych- nauczycieli, pracowników szkoły. Umieszczenie Kodeksu na gazetce ściennej w klasie.
W dniu 21 października 2022r we wnętrzach sanatorium Marconi w Busku Zdroju odbył się XX jubileuszowy Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby. Stał się on okazją do wręczenia placówkom certyfikatów Szkoły Promującej Zdrowie. Jego otrzymanie jest potwierdzeniem zaangażowania społeczności placówki w działania prozdrowotne i uznaniem dotychczasowych osiągnięć w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia, propagowania zdrowego stylu życia i poprawy warunków opieki i wychowania. Jesteśmy dumni z faktu, że jako jedyna placówka kształcąca dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami z województwa świętokrzyskiego otrzymaliśmy to wyróżnienie po raz trzeci.
Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie na lata 2022 – 2027 wręczyły Pani Katarzyna Nowacka Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz Pani Małgorzata Połeć Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie na ręce delegacji z Panią Agnieszką Zaczkowską dyrektor Ośrodka na czele. Pragnę podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym oraz wychowankom za włączanie się we wszystkie działania związane z realizacją tego przedsięwzięcia. Dziękuję koleżankom z zespołu ds. promocji zdrowia: Aleksandrze Januszewskiej, Beacie Rosińskiej, Anicie Gacek, Belicie Rabendzie-Bołdyn za aktywną pracę. Słowa podziękowania kieruję także na ręce Pani Małgorzaty Połeć za cenne wskazówki i wsparcie.
Koordynator zespółu
Joanna Adamczyk
Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2021/2022 w ramach „Aktywnej przerwy” chętnie brali udział w ćwiczeniach na świeżym powietrzu prowadzonych przez nauczycieli zajęć korekcyjnych wad postawy: J. Adamczyk i D. Walczyńską. Chcemy uświadomić uczniom , jak ważny jest ruch, który wpływa na dobre samopoczucie, zdrowie oraz podnosi sprawność fizyczną.
W następnym roku szkolnym będziemy kontynuować „Aktywną przerwę”.
Przykładowy zestaw ćwiczeń dla rodziców uczniów z nadwagą i otyłością
Kliknij - ćwiczenia_do_domu_- otylość.pdf
Z inicjatywy Rady Wychowanków w roku szkolnym 2021/22 w grupach wychowawczych raz w miesiącu odbywały się zajęcia taneczno-ruchowe ZUMBA, prowadzone przez instruktora Studio Dance Factory p. Jolantę Sajdak. Zajęcia te to nie tylko ćwiczenia i taniec, ale również wspaniała okazja do promowania aktywnego i zdrowego stylu życia wśród naszych wychowanków. Jest to wspaniała nauka poznawania przez dzieci własnego ciała i jego możliwości, a pełna radości atmosfera panująca podczas tańca oraz możliwość wspólnego spędzania czasu to dodatkowe atuty tej cieszącej się ogromną popularnością zabawy.
6.06.2022 w grupach wychowawczych odbyło się spotkanie z panią dietetyk Anitą Chrzanowską zorganizowane przez panią B. Bołdyn w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia i aktywować fizyczną. Prowadząca w ciekawy sposób zachęcała młodzież do świadomego dbania o własne ciało. Omawiając i tworząc wspólnie z uczniami piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to co i w jakich proporcjach jeść. Spotkanie zakończyło się degustacją fit - ciasteczek i koktajlu owocowego, było pysznie i zdrowo. Dziękujemy!
Dzień 02.06.2022r w SOSW obfitował w wiele wydarzeń. Jak co roku, zespół ds. rewalidacji zorganizował Dzień Rewalidacji „Z terapią za pan brat”. Dzień ten stał się także okazją do zaprezentowania autoewaluacji w związku z ubieganiem się o uzyskanie trzeciego już Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. ” W spotkaniu, wzięli udział zaproszeni goście: Pani Beata Niziołek – zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach, Pan Władysław Burzawa – specjalista promocji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział w Kielcach, Pan Paweł Faryna - Starosta Jędrzejowski, Pani Renata Kwas - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, Pan Tomasz Kowalski - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie. Po przedstawieniu zrealizowanych zadań dot. problematyki zdrowia i występie uczniów, impreza miała swoją kontynuację w Parku Miejskim. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział zaproszeni przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Zawierciu, którzy, podobnie jak i my, świętują obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - zwiedzili oni nasze miasto w tym min. Muzeum Zegarów im. F. Przypkowskiego. Podczas Dnia Rewalidacji, w zorganizowanych punktach dedykowanych poszczególnym terapiom wychowankowie mieli możliwość doświadczania różnych aktywności terapeutycznych: zabaw z chustą animacyjną, ćwiczeń logopedycznych, sztukaterii, a wszystko w bliskim kontakcie z naturą.
Te wyjątkowe wydarzenia nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Marcinowi Piszczkowi i Panu kierownikowi Michałowi Bąkiewiczowi, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie, Panu dyrektorowi Janowi Przypkowskiemu ,Pani Anecie Cieślak – prezesowi Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM, wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie wraz z opiekunem Panią Anną Zygan oraz wszystkim gościom.
Dnia 10.05.2022 roku uczennice klasy II BS z nauczycielem wychowania fizycznego J. Adamczyk uczestniczyli w wyjeździe do Chęcin w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Marsz po zdrowie”. Uczennice i dwóch uczniów z klasy I b pp mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności poruszania się z kijkami nordic walking w terenie lekko górzystym. Po krótkiej rozgrzewce z kijkami rozpoczęliśmy krótką wędrówkę. Trasa rozpoczęła się przy Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Lekkie podejście na zbocze góry Rzepka pozwoliło nam nauczyć się wejść pod górę za pomocą kijków nordic walking. Potem terenami Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego doskonaląc marsz z naprzemiennym ruchem ramion i nóg udaliśmy się w kierunku Zamku Chęcińskiego. Piękna panorama pobliskich okolic ujęła nas swym widokiem. Następnie zejście w dół do rynku miasteczka. Smaczne lody ożywiły nas w ten wiosenny, ciepły dzień. Zobaczcie naszą fotorelację .
Dnia 29.04.2022 w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie odbyła się w naszej szkole ,, Wywiadówka na sportowo” , mająca na celu uświadomienie rodzicom jak ważny element edukacji prozdrowotnej stanowi ich zaangażowanie w rozwój fizyczny dziecka. Od najmłodszych lat dzieci – tworzą wzorzec zachowań, biorąc przykład z rodziców. To rodzic jest pierwszą osobą, kształtującą nawyki prozdrowotne dziecka. Jest nośnikiem wiedzy, postaw i kreatorem, który stopniowo poszerza horyzonty swej pociechy. Wspólne ćwiczenia to nie tylko sposób na budowanie właściwych relacji rodzic – dziecko to również płaszczyzna porozumienia, zainteresowań a czasem pasji. W głównej mierze ćwiczenia mają stanowić dobrą zabawę, wyzwalającą pozytywne emocje i umożliwiającą poprawę aktywności fizycznej. Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami wykonywali proste ćwiczenia fizyczne pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego J. Adamczyk oraz wychowawcy grup wychowawczych A. Januszewskiej.
Czytadełko - gazetka wydawana w Ośrodku – Wydanie Specjalne - Szkoła Promująca Zdrowie
Zachęcamy do lektury - KLIKNIJ - Czytadelko_luty_2022_Szkola_Promujaca_Zdrowie.pdf
Dnia 13.01.22 uczniowie i uczennice aktywnie spędzili przerwę. W rytm muzyki wykonywali ćwiczenia rozluźniające mięśnie kończyn górnych i dolnych.
W dniu 12.01.2022 w naszej szkole odbył się apel dotyczący niepokojącego zjawiska, jakim jest otyłość. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego: J. Putowskiego i J. Adamczyk – zapoznali się z czynnikami wpływającymi na ten stan chorobowy. Ponadto otrzymali wskazówki i poznali zasady prawidłowego żywienia oraz sposoby aktywności ruchowej w celu przeciwdziałania nadwadze i otyłości.
Dnia 22-24.09.2021 uczniowie szkół przysposobienia do pracy wzięli udział w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W zaciętej rywalizacji sportowej zajęli takie oto miejsca:
Kaczor K.-IV miejsce w biegu na 800m.
Rędzi E.-I miejsce w biegu na 2400m.
Baran M.-III miejsce w biegu na 2400m.
Miksztal K.-III miejsce w biegu na 2400m
Cetera M.-I miejsce w biegu na 1600m.
Gratulujemy wszystkim!
Wycieczka do Bałtowa była dla wszystkich nie lada atrakcją.
7 września 2022r obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play – święto ustanowione przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). W tym dniu w sposób szczególny na całym świecie promowana jest idea czystej i uczciwej rywalizacji – nadrzędnej wartości w sporcie i codziennym życiu. Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl włączają się w obchody Światowego Dnia Fair Play. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do obchodów tego dnia w naszej szkole i wzięcia udziału w akcji i zorganizowania w ramach zajęć wychowania fizycznego #BiegFairPlayPKOl.
Idea #BiegFairPlayPKOl nie polega na biciu rekordów! Celem akcji jest szeroka promocja postawy fair play wśród młodych ludzi. Nasi uczniowie(5 uczniów ze szkoły podstawowej, 5 uczniów ze szkoły branżowej, oraz 3 uczniów z klas PDP wzięli udział w biegach – biegach FairPlay w parku 700-lecia w Jędrzejowie.
Spójrzcie na zdjęcia!















