• Warsztaty "STOP !– nie marnuj żywności "

• W dniu 18.01.2024 roku odbyły się dla uczniów Szkoły Podstawowej  warsztaty  pod hasłem  "STOP !– nie marnuj żywności „ . Przedsięwzięcie to zostało realizowane w ramach programu,, Trzymaj formę!”, któremu  w tym roku przyświeca myśl przewodnia  ,, Zdrowie to podstawa”. Aby jednak ,, zdrowym być „ musimy się właściwie  odżywiać i tu zaczyna się nasze edukacyjne wyzwanie. Jako konsumenci i potencjalni klienci powinniśmy pamiętać, że oprócz zasad racjonalnego odżywiania się, koniecznie   miejmy  na uwadze także to, by nie marnować  żywności. Nadmierna konsumpcja i zakup produktów spożywczych jest jedną z przyczyn  ich niewłaściwego wykorzystania. Każdy moment jest dobry na wyrabiane w sobie nowych i zdrowych nawyków – nawyków, które przysłużą się również naszej planecie. Początek roku sprzyja postanowieniom. Uczestnicy warsztatów mogli się zapoznać  z jak wielką skalą mamy do czynienia w przypadku niewykorzystanej żywności. Na świecie co roku wyrzucamy 1,3 mld ton żywności. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. Aby zmienić nawyki powinniśmy przede wszystkim planować zakupy, właściwie  je przechowywać oraz twórczo przetwarzać jego nadmiar. Uczniowie w praktyczny sposób uczyli się jak odczytywać informacje, dotyczące terminu przydatności do spożycia danej grupy produktów,  wiedzą jaką rolę pełnią Banki Żywności i jadłodzielnie. Wspólnie przygotowaliśmy dekoracyjne w słoikach  z produktów spożywczych takich jak: kasza, groch, ryż, mak  oraz makaron, które już nie znalazły zastosowania w kuchni.  Tego typu dekoracje za sprawą kolorystyki posiadają  niepowtarzalne walory estetyczne. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem . Oto ich efekty pracy – spójcie na fotorelację.