Jak co roku, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przygotowana z tej okazji tematyczna gazetka przypomniała wszystkim, jak ważną rolę odgrywa polszczyzna w kształtowaniu naszej kultury i tożsamości narodowej. Tego wyjątkowego dnia uczniowie, pod hasłem „Chcemy na co dzień używać pięknego języka polskiego” przystąpili do różnych zabaw i quizów językowych. Rozwiązując rebusy ortograficzne, łamigłówki, kalambury, recytując łamańce językowe uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności leksykalne w kreatywny i zabawny sposób. Ich zmagania, nagrodzone słodkościami i gratulacjami dały wszystkim uczestnikom ogromną satysfakcję. Do zobaczenia w przyszłym roku.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Zabawa karnawałowa
ACH CO TO BYŁ ZA BAL !!!
W dn. 10.02.2025r, tradycyjnie jak co roku, w grupach wychowawczych odbyła się zabawa karnawałowa. Na ten wieczór świetlica zmieniła się w salę balową udekorowaną serpentynami i balonami, a wychowankowie założyli stroje księżniczek, wróżek oraz różnokolorowe maski.
Spotkanie rozpoczęliśmy od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego, którego motywem przewodnim było hasło: ,,Kolorowy Karnawał”. Ponieważ wszystkie prace zachwycały, każdy uczestnik dostał nagrodę w postaci słodkiego upominku. Wychowankowie brali udział w licznych zabawach i konkursach min: jedzenie jabłek zawieszonych na sznureczkach bez użycia rąk czy taniec na gazetach. Największą popularnością cieszyła się zabawa, taniec wokół krzeseł, którą na prośbę dzieci trzeba było kilkukrotnie powtórzyć. W rytmie dobrej muzyki wychowawcy bawili się razem z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Spotkanie urozmaicił słodki poczęstunek, na który wychowankowie udali się na jadalnię. Pięknie udekorowane stoły wprowadzały w klimat zachęcający do dalszej zabawy. Wszyscy bawili się znakomicie, a czas spędzony w miłej atmosferze, pozostanie na długo w naszej pamięci
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
Sejm przyjął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto przypada 14 lutego, w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK w 1942 r.
„W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego” – brzmi preambuła ustawy.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona 76 lat temu AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Polskiego Państwa Podziemnego.
Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku. Komendant Główny AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.
AK od początku była organizacją masową, zwiększającą szeregi przez werbunek ochotników i kontynuowanie akcji scaleniowej, rozpoczętej przez Związek Walki Zbrojnej. W latach 1940-1944 do AK przystąpiły m.in. Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna “Znak”, Gwardia Ludowa PPS-WRN, Tajna Organizacja Wojskowa, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne. AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów.
Przygotowaniem i wykonaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych i specjalnych zajmowały się autonomiczne piony wydzielone z KG AK: Związek Odwetu, “Wachlarz” i Kierownictwo Dywersji, pod nadzorem Kierownictwa Walki Konspiracyjnej, a następnie Kierownictwa Walki Podziemnej. Innymi formami walki bieżącej były: organizowana na szeroką skalę akcja propagandowa wśród społeczeństwa polskiego (prowadzona przez Biuro Informacji i Propagandy), wydawanie prasy, np. “Biuletynu Informacyjnego”, szerzenie dezinformacji wśród Niemców (akcja “N”) oraz wywiad wojskowy. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane.
19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRS i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in. Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie “Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.
To święto będzie hołdem współczesnych Polaków dla walecznych żołnierzy AK i zwiększy zainteresowanie historią młodych Polaków.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "Zdrowe życie i pierwsza pomoc"
Za nami kolejne podjęte działania w ramach projektu ,,Zdrowe życie i pierwsza pomoc’’. Celem projektu jest kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy . W miesiącu październiku i grudniu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego rozwijali sprawność fizyczną i promowali regularną aktywność ruchową poprzez angażujące tematycznie gry ruchowe, zawody, rywalizacje. Dowiedzieli się ,że aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia i samopoczucia. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie, kości , poprawiają krążenie , nastrój, zwiększają odporność organizmu . Rozwijaliśmy sprawność fizyczną, koordynację ruchową, współpracę zespołową poprzez ćwiczenia na ławeczce gimnastycznej, przy drabinkach, z chustą animacyjną oraz na zwinnościowym torze przeszkód: tunel, czworakowanie na mater.
W miesiącu listopadzie i styczniu odbyły się warsztaty profilaktyczne z psychologiem pt.: "Dbamy o zdrowie psychiczne".Celem zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia zdrowia psychicznego i rozwijanie umiejętności relaksacji oraz wyrażania emocji. Niniejsze zajęcia miały charakter warsztatowy, elementem zajęć była dyskusja, w której uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat zdrowia psychicznego. Dzięki takim zajęciom dzieci znają techniki relaksacyjne, wyrażają swoje uczucia w konstruktywny sposób, rozumieją znaczenie zdrowia psychicznego dla ogólnego samopoczucia. Uczniowie dowiedzieli się ,że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Dobry stan psychiczny pomaga lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, budować pozytywne relacje, cieszyć się życiem.Zajęcia są realizowane w sposób interaktywny i angażujący, z wykorzystaniem różnych metod i technik nauczania. Metody te są zróżnicowane i dopasowane do potrzeb uczniów, co sprawia, że nauka staje się bardziej angażująca i efektywna. Wkrótce kolejna fotorelacja z programu.
Apel ,,Edukacja konsumencka,, Zdrowie na talerzu - STOP! marnowaniu żywności”
W ramach programu edukacyjnego ,, Trzymaj formę !” dn.06.02.2025 r. odbył się w naszej szkole apel pod hasłem ,,Edukacja konsumencka,, Zdrowie na talerzu - STOP! marnowaniu żywności”. Na spotkaniu poruszyliśmy bardzo ważne zagadnienia, dotyczące zasad prawidłowego żywienia oraz sposobów racjonalnego komponowania posiłków. Wzorując się na ,, talerzu zdrowia” uczniowie klasyfikowali produkty spożywcze zgodnie z ich wartościami spożywczymi. Określaliśmy ich rolę, jaką pełnią w naszym organizmie oraz wskazywaliśmy, które produkty są ich najbogatszym źródłem. Nie mogliśmy pominąć kwestii, jak czytać etykiety na kupowanych przez nas produktach . Obrazowo przedstawiła to przygotowana prezentacja. Poszukiwaliśmy wspólnie odpowiedzi, co możemy zrobić jako konsumenci, by nie marnować żywności. Swą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić za pomocą interaktywnego quizu. Wyposażeni w nowe wiadomości i umiejętności będziemy świadomie kupować produkty, mając na uwadze nie tylko ich wartości odżywcze, ale również sposób przygotowania posiłku, uwzględniający zasadę ,, zero west”.
Spotkanie z przedstawicielkami Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach
Jednym z działań priorytetowych w naszym Ośrodku jest promocja zdrowego stylu życia. Poniekąd zobowiązaniem do tego jest posiadanie Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. W dniu 04.02.2025r w naszej placówce odbyło się spotkanie uczniów klas szkoły podstawowej z przedstawicielkami Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach w ramach realizacji programu profilaktyki zdrowotnej ,,Dbam o siebie". Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat stylu życia, dobrych nawyków żywieniowych, czy działań promujących styl życia zapobiegający chorobom.
W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z wiedzą na temat:
• zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,
• zachowań sprzyjających i zagrażających zdrowiu,
• zdrowych nawyków żywieniowych i roli aktywności fizycznej,
Uczniowie dowiedzieli się, które zachowania sprzyjają zdrowiu, a które mu zagrażają oraz jaką rolę pełnią składniki pokarmowe w organizmie. Poznali zasady zdrowego odżywiania się. Dowiedzieli się z czego powinna składać się codzienna dieta i jak ważny jest sen i śniadanie, które dostarcza naszemu mózgowi energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Zrozumieli, jak ważna jest aktywność fizyczna w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. W trakcie spotkania mogli wykazać się swoją wiedzą, która została nagrodzona „zdrowotnymi” gadżetami.
Dziękujemy przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
Warsztaty „Pomóż ptakom przetrwać zimę’’
„Pomóż ptakom przetrwać zimę’’ pod takim hasłem odbyły się w dniu 15.01.2025 r. warsztaty dla najmłodszych uczniów. Zgodnie z przesłaniem Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Celem naszych warsztatów było zdobycie praktycznych umiejętności związanych z dokarmianiem ptaków , rozróżnianiem pokarmów , poznanie różnych rodzajów karmników , oraz ogólnych zasad , które obowiązują podczas dokarmiania. Najmłodsi uczniowie naszej placówki przedstawili krótką historyjkę pt. ,, Przyjaciel za okna” mówiącą o trudnej sytuacji ptaków w czasie zimy. Na zakończenie warsztatów uczniowie udali się do rozmieszczonych wokół szkoły karmników , aby uzupełnić pokarm.
Bezpieczne Ferie 2025
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły beztrosko i szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2025” jędrzejowscy dzielnicowi przeprowadzili spotkanie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli o zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki, zjeżdżaniu na sankach w pobliżu jezdni oraz zbliżania się do nieznajomych osób. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali opaski odblaskowe. Spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji dotyczących bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności związanych z pierwszą pomocą. Pielęgniarka szkolna p. Danusia w prosty i przejrzysty sposób przedstawiła nam jak wygląda pierwsza pomoc w stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach, krwotokach z nosa, poparzeniach. Następnie uczniowie mogli w praktyczny sposób przećwiczyć wykonywanie prostych opatrunków. Krótki filmik posumował naszą wiedzę. Apel został zorganizowany w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.