Jesień - świadoma swojego piękna i jednocześnie znająca przemijanie.
Jesień, która zawsze napawa nostalgią i melancholią, niekreślonym bliżej smutkiem...
To właśnie w tej porze roku pożegnaliśmy naszą emerytowaną Koleżankę Panią Teresę Marcinkowską. Z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym była związana od 01.12.1975r jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych, do których kwalifikacje zdobyła kończąc Studium Nauczycielskie w Radomiu. Karierę zawodową rozpoczęła w szkołach podstawowych w Helenówce i Niegosławicach. Pięcioletnie doświadczenie było bez wątpienia ważnym elementem rozpoczęcia pracy z niepełnosprawnymi chłopcami w nowo utworzonej placówce w Węgleńcu. Jak można przeczytać w Jej aktach osobowych, spełniała się nie tylko wyróżniająco w pracy rewalidacyjnej z wychowankami, ale także w organizowaniu właściwej bazy lokalowej. Jej wyjątkowy talent plastyczny, poczucie estetyki służyły przygotowaniu kolorowych dekoracji, aranżacji wnętrz, które stanowiły ważny aspekt dla nauki i odpoczynku w placówce, która wielu zastępowała ciepło rodzinnego domu. Dokonywane oceny jej pracy wskazywały, że serdecznym wsparciem otaczała także grono pedagogiczne w zespole samokształceniowym poprzez dzielenie się dobrymi praktykami. Taka postawa pretendowała ją do wielu nagród i odznaczeń. W 1991r została uhonorowana przez Lecha Wałęsę Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004r odeszła na zasłużoną emeryturę, ale ciągle była aktywna. Jak mogliśmy wysłuchać na żałobnej mszy świętej w dniu 25.10.2023r Jej nauczycielska natura nie dała o sobie zapomnieć: pisała wiersze, prowadziła kronikę, udzielała się w Apostolacie Maryjnym. Patrząc na Jej osobowość zdają się nabierać szczególnego znaczenia słowa: "Śmierć wyznacza co prawda granicę, ale tworzy także definicję życia".
W imieniu całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego składam serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie śp. Teresy Marcinkowskiej.
Agnieszka Zaczkowska
dyrektor SOSW w Jędrzejowie
