• Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

          • Witaj szkoło! 

            Gdy wakacje kończą się, my żegnamy z nimi się.

            Buty już w plecaku mamy - nowy rozdział zaczynamy.

            Jesień puka nam do drzwi, deszcz za oknem sobie mży.

            Witaj szkoło! Krzyczmy śmiało,

            Zadań czeka nas niemało!

                                                               autor Magdalena Kwiecień

            2 września br. zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2024/2025, biorąc udział we mszy w kościele Świętej Trójcy, a następnie na spotkaniu całej społeczności w budynku szkół przy ul. Przypkowskiego 5. Pani Agnieszka Zaczkowska dyrektor Ośrodka powitała grono pedagogiczne i pracowników, rodziców i uczniów. Życzyła wszystkim dużo wytrwałości w podejmowaniu nowych wyzwań, które będą realizowane w trakcie nadchodzącego roku.Chwilą ciszy została uczczona 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Po przedstawieniu zespołów klasowych dzieci wraz ze swoimi wychowawcami udały się na spotkanie do klas.

          • Udział w obchodach 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

          • „Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem,
            prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte.”

                                                                                               K. I. Gałczyński

            85 lat temu to właśnie na Westerplatte rozpoczęła się największa wojna totalna trwająca od 01.09.1939r do 02.09.1945r. Choć od tamtego wydarzenia minęło wiele lat i czas zabliźnił rany, to jednak wszyscy głośno wypowiadamy motto wyryte na Pomniku Obrońców Westerplatte Nigdy więcej wojny. Mając w pamięci ten trudny czas w dniu 1 września br. o godzinie 11.00 reprezentacja Ośrodka w osobach Agnieszki Zaczkowskiej dyrektor Ośrodka, nauczycieli Anety Cieślak i Tomasza Pająka wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Uroczystość miała miejsce przy Pomniku Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie złożono wiązankę kwiatów.

          • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

          • 21 czerwca  obchodziliśmy uroczyste zakończenie roku szkolnego. To był wyjątkowy czas  ze względu na wiele zewnętrznych okoliczności, ale na pewno czas wypełniony intensywnymi treściami edukacyjnymi, terapeutycznymi, wychowawczymi. To rok , który obfitował w wiele cennych inicjatyw. Zamykamy go w przekonaniu, że uczniowie naszej szkoły to wspaniali młodzi ludzie,  a dowodem na to są ich codzienne sukcesy. Uroczystość  rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Ośrodka oraz odśpiewaniem naszego hymnu.   Następnie w roli głównej wystąpili najstarsi uczniowie , którzy po raz ostatni stanęli na naszej szkolnej scenie i stali  się gwiazdami tej uroczystości. Przygotowali program artystyczny pt. ,,To były piękne dni’’, w którym podziękowali  za  trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Następnie zostali pożegnani przez swoich młodszych kolegów i koleżanki-przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Dziesięciu absolwentów  otrzymało  świadectwa ukończenia Szkoły Przysposabiającej do Pracy, a dwóch Szkoły Podstawowej. Kochani Absolwenci! Życzymy Wam szczęścia , dużo radości, mądrych wyborów w dorosłym życiu. Powodzenia. Swoje świadectwa i nagrody odebrali także uczniowie młodszych klas. Rodzicom na czele z p. Edytą Burzawą – przew. Rady Rodziców , serdecznie dziękujemy  za te wszystkie wspólnie spędzone lata, za życzliwość,  za każdy akt troski, za zaangażowanie na rzecz naszej placówki. Dzięki Waszemu wsparciu i pomocy praca nasza była łatwiej i przynosiła zamierzone rezultaty. Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka .Wy  drodzy Rodzice zdaliście ten test znakomicie! Bądźcie dumni ze swoich córek i  synów. Na koniec uroczystości nie zabrakło słów wdzięczności i wręczania kwiatów przez uczniów szkoły. Kartki z życzeniami oraz serduszka  przygotowane  przez Szkolną Manufakturę w ramach Doradztwa Zawodowego otrzymali wszyscy nauczyciele, pracownicy oraz absolwenci.

            Pani dyrektor Agnieszka Zaczkowska podziękowała wszystkim za wysiłek włożony  w sumienne wykonywanie szkolnych obowiązków. Miłe słowa skierowane były do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców i wychowanków. Życzyła wszystkim odpoczynku i radości, bezpiecznych i słonecznych wakacji  oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

          • Zajęcia z bezpieczeństwa

          • Zbliża się okres wakacji. Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w dniu 19 .06.2024r. naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej w Jędrzejowie. Podczas spotkania  przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą , w domu , na ulicy,  kierowania rowerem czy  hulajnogą. Ponadto zwrócono uwagę o  zachowaniu ostrożności  w kontakcie z nieznajomymi osobami, bezpańskimi psami czy inną zwierzyną. Odnośnie spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież szczególną ostrożność policjanci  i strażnicy zalecają w przypadku nawiązywania nowych kontaktów, a przede wszystkim zachowaniu wstrzemięźliwości i nie sięganie po substancje i środki niewiadomego pochodzenia, a także rozsądku podczas surfowania w wirtualnej przestrzeni. Nikt nie jest anonimowy w Internecie , nie należy udostępniać swoich danych osobowych ,adresu zamieszkania czy numeru telefonu.

            Za współpracę, zaangażowanie i cenne wskazówki dotyczące  bezpieczeństwa podziękowaliśmy funkcjonariuszom dyplomami oraz ,,aniołami’’

            Następnie odbył się konkurs dotyczący znajomości zasad bezpieczeństwa, który zdaliśmy celująco.

            Dziękujemy  -  bezpiecznych i beztroskich wakacji.

          • Dzień Przedsiębiorczości i Kariery – zajęcia warsztatowe

          • 13 czerwca br. w naszej placówce odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach doradztwa zawodowego dla uczniów szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy. Warsztaty te zostały zorganizowane z okazji Dnia Przedsiębiorczości i Kariery. Celem zajęć było rozwijanie świadomości na temat przedsiębiorczości i kariery, uzyskanie i analizowanie informacji o zawodach, uświadamianie swoich mocnych oraz słabych stron, rzetelna ocena własnych możliwości.

            Poszczególne zespoły klasowe wprowadziły nas w świat zawodów, każda z klas przedstawiła czynności związane z danym zawodem, reszta grupy zgadywała jaki to zawód. Nasi uczniowie przygotowali się fantastycznie, przebrania były dopracowane, pomysłowe, obfitowały w rekwizyty. Po prezentacji każdego zawodu odbywała się dyskusja, przedstawiana była prezentacja multimedialna. Ważnym aspektem spotkania była również dyskusja odnośnie cech charakteru, jakimi powinien cechować się pracownik na danym stanowisku. Uczestnicy zajęć stwierdzili, że planowanie kariery zależy głównie od: zainteresowań, umiejętności, indywidualnych cech charakteru, stanu zdrowia. Na koniec warsztatów uczniowie odgadywali hasła związane z pracą, wykreślając litery według specjalnego kodu.

            Dzięki tym zajęciom nasi uczniowie lepiej poznali siebie, zrozumieli wartość kompetencji, będą również lepiej przygotowani do świadomego wyboru i kształtowania swojej kariery zawodowej.

            Scenariusz zajęć przygotował zespół ds. doradztwa zawodowego prężnie działający w placówce na czele z panią Dorotą Pełką.

          • Projekt „Daj mi szansę”

          • W roku szkolnym 2023/2024 po raz trzeci w naszej placówce realizowany był projekt „Daj mi szansę” koordynowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie. Założeniem projektu było zachęcenie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną do treningów w konkretnej dyscyplinie sportowej. Sześciu uczniów szkół - zawodników Klubu „Strzała” - uczestniczyło w treningach z lekkoatletyki. W czasie zajęć uczestnicy nabywali podstawowe umiejętności lekkoatletyczne i doskonalili techniki już posiadane. W zajęcia wplatane były również zasady oceniania i sędziowania, co przygotowywało zawodników do pełnienia innych ról: asystenta trenera, asystenta sędziego, wolontariusza. Zajęcia odbywały się na profesjonalnych, dobrze wyposażonych obiektach sportowych i rekreacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i mamy nadzieję, że zajęcia te będą kontynuowane w następnym roku szkolnym.

          • Spotkanie z ratownikami medycznymi

          • Kształcenie umiejętności stosowania pierwszej pomocy w naszej placówce stanowi działanie priorytetowe. Tuż przed wakacjami warto było przypomnieć te zasady. W dniu 13.06.2024r pod okiem fachowców – Michała Muszyńskiego i Krzysztofa Hajduka – ratowników medycznych, uczniowie wykonywali praktyczne działania. Niezawodne w tym względzie okazały się fantomy otrzymane od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkanie przygotowali opiekunowie sekcji PCK: Dorota Walczyńska i Jerzy Putowski.

          • Powiatowy Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych

          • W dniu 12.06.2024 w Parku Miejskim w Jędrzejowie odbył się Powiatowy Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Uczniowie naszej szkoły startowali na dwóch dystansach: 400m i 800m. A oto lokaty:

            Bieg na 400m:

            Gurgul A. - I miejsce

            Segeta A. - II miejsce

            Trzcionka P. - III miejsce

            Barczyński K. - II miejsce

            Cetera M. - III miejsce

            Bieg na 800m

            Rędzi E.- I miejsce

            Standerski M.- I miejsce.

            W godzinach popołudniowych na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej odbyła się Gala Specjalnych Sportowców Klubu Strzała. Miło nam poinformować, że Sportowcem Roku 2023 w kategorii męskiej został wychowanek Ośrodka Michał Standerski. Wyróżnienie otrzymała Eliza Rędzi, która w 2023r reprezentowała nasz kraj w Berlinie. Gratulujemy!!!

            Dzień 12 czerwca stał się okazją do obchodu jubileuszu 30-lecia Klubu Olimpiad Specjalnych Strzała.  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej p. Grzegorz Kurkowski przypomniał w krótkim wystąpieniu historię klubu, który działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jędrzejowie od 1994 roku. Nie zabrakło podziękowań od władz gminnych i powiatowych, wspomnień o tych, którzy włożyli istotny wkład w działalność tej formacji.

            Więcej informacji o tych wydarzeniach https://www.facebook.com/profile.php?id=100090371656525

          • Wycieczka do Krakowa

          • Dnia 11 czerwca br. wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Był to prezent z okazji przypadającego w czerwcu Dnia Dziecka. Wyjazd został sfinansowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM działające w Ośrodku oraz dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży prac uczniów i nauczycieli podczas kiermaszów świątecznych. Swój udział mieli także wolontariusze ze szkół ponadpodstawowych Powiatu Jędrzejowskiego, którzy w ramach akcji „Zapalmy lampę serca” obdarowali nas materiałami plastycznymi, które wykorzystaliśmy podczas tworzenia prac. Wycieczka była okazją do zwiedzenia Muzeum Lotnictwa, gdzie uczniowie mogli oglądać osiągnięcia techniki, interaktywne eksponaty, doświadczyć przeżyć związanych z przebywaniem w maszynach lotniczych, posłuchać opowieści przewodników o historii lotnictwa. Wielu przeżyć dostarczył uczniom pobyt w Ogrodzie Zoologicznym i spotkanie z egzotycznymi zwierzętami. Na koniec z apetytem zjedliśmy burgery i frytki. Pełni nowych wrażeń, trochę zmęczeni, ale w dobrych humorach, szczęśliwie wróciliśmy do Jędrzejowa.

          • XII Ogólnopolski konkurs „Cukierek za życzliwość – i ty możesz zostać wolontariuszem”

          • Wolontariat jest tym przejawem ludzkiej aktywności, który uczy pokory, empatii, wrażliwości na krzywdę czy niepowodzenie drugiego człowieka. Jako społeczność Ośrodka mogliśmy wielokrotnie doświadczyć wsparcia wolontariuszy organizując w placówce wiele przedsięwzięć. Za wszystko, co wydarzyło się w mijającym roku szkolnym serdecznie dziękujemy wolontariuszom ze wszystkich szkół ponadpodstawowych podległych Powiatowi Jędrzejowskiemu. Sami także staramy się podejmować działania na rzecz innych włączając się w projekty wpisujące się ideę wolontariatu. Dnia 6 października 2023r. przystąpiliśmy do konkursu „Cukierek za życzliwość – i ty możesz zostać wolontariuszem” zorganizowanym przez lubelską Fundację Dwa Skrzydła Anioła. Do konkursu zgłosiło się ponad 200 szkół z całej Polski i ponad 8000 uczniów. Zadaniem uczestników było stworzenie dzienniczków dobrych uczynków, które w formie graficznej przedstawiały czynienie dobra na rzecz innych osób. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się 78 szkół, w tym nasza placówka.

            Miło nam poinformować, że autorką wyróżnionej pracy jest Maja, uczennica kl. V Szkoły Podstawowej Nr 1.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Starachowice - Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

          • W dniu 28.05.2024 odbył się w Starachowicach Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych , w których uczestniczył uczeń naszego Ośrodka Michał Standerski reprezentując Klub OS „Strzała „ Jędrzejów. Zawodnicy zaprezentowali swoje największe umiejętności wygrywając w swojej grupie 1:0 z drużyną Niepokonani Sandomierz oraz 5:0 z Uśmiech Sobów , co zapewniło nam pierwsze miejsce . Zawodnicy zadowoleni wracali ze złotymi medalami do Jędrzejowa. Trener Jerzy Putowski.

          • Udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Moja Mama"

          • ,Mama najpiękniejsze słowo świata”

            Dzień 26 maja to wyjątkowe święto. Kiedy mówimy MAMA to myślimy o macierzyństwie, bólu, trudzie wybaczania, poświęcaniu swojego życia dla ukochanych dzieci – to bezwarunkowa miłość, ciepło rodzinnego domu... Ten szczególny dzień stał się inspiracją do wzięcia udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Moja Mama”, który był organizowany przez Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach. Jego celem było zwrócenie uwagi na funkcjonowanie współczesnych mam, godzenie przez nie wielu powierzonych im ról m.in. rodzinnej, opiekuńczej czy zawodowej.

            Miło nam poinformować, że Katarzyna Makulska uczennica klasy 1a Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie wzięła udział w tym konkursie i została wyróżniona. Praca została przygotowana pod kierunkiem p. Barbary Pokrywy.

            Wszystkim Mamom w imieniu społeczności Ośrodka składamy serdeczne życzenia.

            Po więcej informacji zapraszamy na: https://zameczek-kielce.pl/protokol-z-posiedzenia-jury.../

          • Wycieczka - Ponidzie

          • Dnia 22.05.2024 r. uczniowie ośrodka odwiedzili najpiękniejszy zakątek naszej najbliższej okolicy - Ponidzie. Na początek udaliśmy się do słynnego na całą Polskę uzdrowiska w Busku - Zdroju. Tu miło spędziliśmy czas. Spacerując alejkami Parku Zdrojowego, zwiedziliśmy Sanatorium Marconi, gdzie można było spróbować wód leczniczych. Następnym punktem programu była wycieczka melexem Słoneczny Ekspres,który zabrał nas w ciekawe i warte zobaczenia zakątki miasta i uzdrowiska. Odwiedziliśmy też największą i najnowocześniejszą tężnię solankową w Polsce. Oprócz walorów leczniczych tężnia zachwyciła nas swoją ciekawą konstrukcją w kształcie okręgu, mgielną fontanną na dziedzińcu, oranżerią z egzotycznym klimatem, oraz znajdującym się na szczycie pięknym tarasem widokowym. Pobyt w tężni okazał się prawdziwą ucztą nie tylko dla ciała ale też dla ducha. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca sprawiła, że w pełni zrelaksowani, wypoczęci z żalem opuszczaliśmy uzdrowisko.

            W pobliżu Buska - Zdroju, we wsi Wełecz mieliśmy okazję podziwiać prawdziwy cud natury, jakim jest sosna na szczudłach. Ponad 100- letnia sosna swój osobliwy kształt zawdzięcza korzeniom, które są odkryte na ponad trzy metry nad ziemią.

            Jednym z miejsc, gdzie Nida jest bardzo widowiskowa jest Chroberz. Zobaczyliśmy tu nowoczesną przystań kajakową oraz zaplecze turystyczno- rekreacyjne. Podziwialiśmy też Pałac Wielopolskich. Duże wrażenie wywarł na nas park, a w nim wiele pomnikowych drzew: platan klonolistny, kilkusetletnie miłorzęby japońskie i okazałe lipy.

            Następnie udaliśmy się do miejscowości Pińczów - to cudownie położone miasteczko w dolinie rzeki Nidy oraz na wzgórzu Garbu Pińczowskiego. Historia dała miastu barwną przeszłość, którą poświadczają liczne i wartościowe zabytki architektury. Mieliśmy okazję zobaczyć górującą nad miastem kaplicę św. Anny, Drukarnię Ariańską, Synagogę Starą oraz pomnik Adolfa Dygasińskiego piewcy uroków Ponidzia. Spacerując wąskimi uliczkami, zaglądaliśmy do zabytkowych kościołów, na rynek oraz nad zalew pińczowski.

            Podczas wycieczki towarzyszył nam pan Jan - nasz przewodnik, który w ciekawy i interesujący sposób przekazywał nam cenne informacje na temat historii, geografii, kultury zwiedzanych miejsc i obiektów.

            To była naprawdę udana wycieczka, mamy dużo pamiątkowych zdjęć. Ponidzie skradło nam serca, urzekło nas swą prostotą, tajemniczością, mnogością świątkówi kapliczek, które są materialnym znakiem naszych przodków. Zachwyciło nas symfonią kolorów a meandrująca rzeka Nida zaprezentowała swoje unikalne walory krajobrazowe.

          • ,,Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym" - Kraków

          • Dnia 18 .05.2024 r grupa uczniów wraz z opiekunami na zaproszenie Fundacji ,,Mimo Wszystko’’ Anny Dymnej uczestniczyła w Zaczarowanym Dniu w Ogrodzie Botanicznym ‘’Uniwersytetu Jagiellońskiego. Anna Dymna, prezes fundacji „Mimo Wszystko”, i dr hab. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, uroczyście otworzyli Zaczarowany Dzień.Podczas tego dnia czekało na nas wiele atrakcji .Podróż sensoryczna, tworzenie monotypii roślinnych i lasu w słoiku pozwoliło odkrywać różnorodną niezwykłość natury .Zafascynowała nas także nauka zaplatania wianków.Pośród wielobarwności Ogrodu Botanicznego mieliśmy również okazję uczestniczyć w grze przestrzennej „Franek z Doliny Słońca”, której tytuł nawiązuje do jednego ze spektakli teatru „Radwanek”, wyreżyserowanego przez Annę Dymną.Następnie na scenie wystąpili nasi przyjaciele z teatru „Radwanek”, w spektaklu „Jesteśmy z jednego ogródka”. W Palmiarni kompleksu szklarniowego Anna Dymna i Maciej Musiał czytali wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. W dalszej części ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. ,,Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym’ ’w którym braliśmy udział. Z pośród nadesłanych 40 prac wyróżniono15 ,a wśród nich znalazły się dwie prace naszych uczniów, które wyeksponowano w Palmiarni Ogrodu.Wszyscy zwiedzający mieli możliwość głosowania na najładniejszą pracę.Nasi uczniowie znaleźli się na podium.

            Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy 2aPP-Aleksandra Gurgul pracą „Pachnący ogród”

            Trzecie miejsce zajął uczeń klasy 6a SP- Mikołaj Wilczyński pracą „Kwitnące hortensje”.

            Brawa dla nich!!! Jesteśmy dumni z naszych wychowanków,

            Po rozdaniu nagród udaliśmy się na Krakowski Rynek, a także do Mc Donalda na smaczny posiłek. Wieczorem odbył się koncert „Ta nasza radość – mimo wszystko”. Poprowadzony przez Annę Dymną i Macieja Musiała. Na scenie wystąpili Ania Karwan, Renata Przemyk, Olga Szomańska, Czesław Mozil, Adam Nowak, Mietek Szcześniak. Na scenie pojawili się także laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Daria Barszczyk, Patrycja Błach, Kamil Czeszel, Andżelika Guściora, Kinga Kasprzyk, Joanna Kryś, Aleksandra Nykiel, Szymon Prokop, Antoni Sorówka, Krzysztof Szymaszek, Julia Walczyna, Martyna Wójcik oraz zespół Kameleon pod kierownictwem Hadriana Tabęckiego. Gościem specjalnym wydarzenia była Irena Santor.

            Koncert ten emitowany będzie 2 czerwca w TVP 2.Zachęcamy do obejrzenia.

            Dziękujemy „Fundacji Mimo Wszystko” i Ogrodowi Botanicznemu w Krakowie za tak wspaniały dzień.

          • Wycieczka do Krakowa

          • W dniu 16 maja 2024r uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Dość dużą atrakcją była podroż pociągiem.

            Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się już odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. ulicą Floriańską. Kościół Mariacki , wysłuchanie na żywo hejnału z wieży Kościoła wywarło na nas wielkie wrażenie.

            Spacerując po Rynku Głównym wstąpiliśmy do Sukiennic, w których urzekły nas stoiska z pamiątkami. Spacerując uliczkami Krakowa dotarliśmy nad Wisłę. Największą atrakcją był rejs statkiem zwłaszcza, że niektórzy płynęli po raz pierwszy.

            Z pokładu statku mogliśmy oglądać malowniczy krajobraz miasta. Rejs zaczął się u podnóża Wawelu. Widzieliśmy Smoczą Jamę oraz piękne mury obronne Wawelu. Podczas rejsu mogliśmy wysłuchać legendy o Smoku Wawelskim i wielu ciekawych informacji o Krakowie.

            Spacerując po Bulwarach Wiślanych odwiedziliśmy multimedialną ławeczkę Zbigniewa Wodeckiego. Odpoczywając na niej mogliśmy posłuchać popularnych i lubianych piosenek jednego z najbardziej znanych muzyków Krakowa.

            Na pamiątkę pobytu w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy wspólną fotografię.

            Wycieczka, choć mecząca była udana, wyjątkowa, pełna wrażeń oraz wzbogaciła naszą wiedzę o Krakowie i będzie okazją do wielu miłych wspomnień.

          • 19. Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi pod hasłem "W krainie uśmiechu"

          • W dniu 9 maja 2024r po raz 19. odbył się Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi pod hasłem W krainie uśmiechu, którego organizatorami byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie oraz działające w Ośrodku Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM. Patronat honorowy nad imprezą objął Pan Paweł Faryna Starosta Jędrzejowski, który dokonał uroczystego otwarcia.

            Na scenie zaprezentowały się zespoły z Dębna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Starachowic, Jałowęs, Cudzynowic, Baryczy, Skarżyska Kamiennej, Staszowa i oczywiście nasz Ośrodek (łącznie 14 zespołów). Królowały różne środki artystycznego wyrazu: taniec, śpiew, interpretacja bajek, niosące piękne i mądre przesłania. Wszechobecna radość osób z innymi potrzebami edukacyjnymi była prawdziwą celebracją przesłania Przeglądu tj. integracji, empatii, zrozumienia i pokonywania własnych ograniczeń.

            Przegląd stał się także okazją do wręczenia Ośrodkowi Certyfikatu Bezpieczeństwa przyznawanego przez: Wojewodę Świętokrzyskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

            Tak uroczysty akt wyróżnienia był również swoistym przekazem dla innych placówek edukacyjnych, że warto podejmować różne działania prewencyjne w dziedzinie bezpieczeństwa. Zachętą do tego były nagrody wręczane uczestnikom przez organizatorów przeglądu w postaci plansz i kostek utrwalających znajomość znaków drogowych.

            W przeglądzie uczestniczyło wielu znamienitych gości reprezentujących:

            • Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty - Pani Iwona Nowak,
            • Powiat Jędrzejowski – Pan Paweł Faryna starosta, Pani Maria Barańska wicestarosta, Pan Marek Mentel przewodniczący Rady Powiatu, Pan Tomasz Kowalski dyrektor PCPR,
            • Gminę Jędrzejów – Pan Marcin Piszczek burmistrz, Pani Renata Kawiorska sekretarz,
            • Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach - Pan Tomasz Jarosz zastępca Komendanta Wojewódzkiego,  Pani Marzena  Piórkowska naczelnik Wydz. Prewencji, Artur Putowski naczelnika Wydz. Ruchu Drogowego, 
            • Komendę  Powiatową Policji w Jędrzejowie – Pan Piotr Piłatowski komendant powiatowy, Pan Grzegorz Więckowski naczelnik Wydz. Prewencji i Ruchu Drogowego,
            • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach - Pani Agnieszka Kuś dyrektor

            a także różne instytucje i osoby wspierające Ośrodek, którym za przybycie serdecznie dziękujemy.

            Organizację przedsięwzięcia wsparli: Powiat Jędrzejowski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie, Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, Centrum Kultury w Jędrzejowie, Wydawnictwo Harmonia.

            Dziękujemy także Pani Urszuli Kruk przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność, Pani Annie Piaseckiej emerytowanej dyrektorce Ośrodka, Pani Ewie Puto dyrektorowi Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Rataja w Krzelowie, Państwu Irenie i Andrzejowi Żelaznym oraz Panu Zbigniewowi Kasprzakowi za przekazane upominki.

            Ogromnym zaangażowaniem wykazali się także wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie oraz z Zespołu Szkół Nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Jędrzejowie wraz z opiekunami.

            Dziękujemy wszystkim i mamy nadzieję, że gesty, dźwięki, słowa oraz artystyczne przesłania oczarowały nie tylko Jędrzejów.

          • Spotkanie z Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem

          • W dniu 7 maja 2024r mieliśmy zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Biskupa Mariana Florczyka – wielkiego orędownika spraw osób niepełnosprawnych. Wraz z biskupem do naszej placówki zawitali: ks. Leszek Sztandera dziekan dekanatu jędrzejowskiego, jednocześnie proboszcz Parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie oraz sekretarz ks. Grzegorz Jędrzejczyk.

            Uroczystego powitania dokonała Agnieszka Zaczkowska – dyrektor Ośrodka wraz z przedstawicielami wychowanków. Jak podkreśliła, jest to czas szczególny, bowiem 5 maja obchodzony był Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Była to zatem okazja, by zwrócić uwagę na problemy i wyzwania z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu i pracy zawodowej. Podczas spotkania przedstawiona została prezentacja przygotowana przez p. Urszulę Olesińską traktująca o historii naszej placówki. 

            Na zakończenie ks. biskup skierował do wszystkich zebranych pasterskie słowo i błogosławieństwo dziękując wszystkim za podejmowany trud w pracy na rzecz osób z innymi potrzebami edukacyjnymi.

            Społeczność wyraża podziękowania za złożoną wizytę.