• Spotkanie w Bibliotece Miejsko-Gminnej w Jędrzejowie

          • W dniu 26.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Biblioteki Miejsko – Gminnej w Jędrzejowie na spotkanie z panią bibliotekarką Izabelą Pol. W sali przeznaczonej do wypożyczania książek dla dzieci pani bibliotekarka przypomniała zasady korzystania z biblioteki oraz pokazała jak  w nowoczesny sposób książki są dzisiaj katalogowane. Następnie zaprezentowała księgozbiór podręczny  dla dzieci. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali książki o zwierzętach,  pojazdach a także o roślinach żyjących w wodzie. Niemałą atrakcją okazało się czytanie przez nauczycieli bajek, do czytania których włączyła  się także jedna z uczennic. Na zakończenie wspólnie wyrecytowaliśmy bajkę Stanisława Jachowicza ,,Chory kotek’’, wyjaśniając uczniom ponadczasową wartość utworu. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z tak miło spędzonego czasu.

            Dziękujemy bardzo za udział  w spotkaniu.

          • Apel " Warszawa dawniej i dziś"

          • Dnia 23.05.2022 odbył się apel pod hasłem „Warszawa dawniej i dziś”, którego celem było zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym naszej stolicy. W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zabytków Warszawy oraz rozwiązali quiz o zabytkach stolicy. W drugiej części spotkania uczniowie zapoznali się z regulaminem i harmonogramem zaplanowanej wycieczki do Warszawy.

            Na zakańczanie apelu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny międzyklasowy pod hasłem „Warszawa dawniej i dziś”. Spośród wszystkich klas biorących udział w konkursie wyróżnienie otrzymały następujące klasy:

            Klasa 4aSP i 5SP,

            Klasa 3aPP,

            Klasa 3aSP,

            Klasa 8aSP.

          • Zajęcia taneczno-ruchowe ZUMBA

          • Po raz kolejny 23.05.2022 r. gościliśmy w grupach wychowawczych instruktora tańca p. Jolantę, która przeprowadziła cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia taneczno - ruchowe ZUMBA ramach realizowanego Programu ,,Trzymaj Formę”. Taniec Zumba to doskonała forma aktywności fizycznej zapewniająca naszym wychowankom niebywałą zabawę, radość ze wspólnie spędzonego czasu oraz pozytywną porcję energii. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach a na ich twarzach gości wyłącznie uśmiech mimo wysiłku jaki wymaga od nich ta forma ruchu. Największą zaletą tych zajęć jest to, że może ćwiczyć każdy , bez względu na wiek. Przepis na dobrą zabawę jest tu zatem bardzo prosty: rytmiczna muzyka, wygodny strój i dobry humor!!!

            Dziękujemy pani Joli za profesjonalnie prowadzone zajęcia i ogromną dawkę zdrowej aktywności ruchowej.

          • "Psia lekcja"

          • ,,Psia lekcja” to program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów, zainicjowany przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W bieżącym roku szkolnym program ten był realizowany w następujących  klasach Szkoły Podstawowej  -  klasie III,  IV  i V pod kierunkiem wychowawców. Cele, jakie nam przyświecały to: dostarczenie rzetelnej wiedzy o sposobach zachowania się psów ( zachowanie bezpieczeństwa w kontakcie z nimi), kształtowanie u uczniów umiejętności opieki nad zwierzętami. Nie bez powodu o pasach mówi się, że to najlepsi przyjaciele człowieka. Są wierne, mądre, bez trudu wyczuwają nasz emocje, a co najpiękniejsze – darzą nas bezgraniczną miłością i szybko stają się ważną częścią każdej rodziny. Małe, duże, rasowe czy kundelki, kupione czy adoptowane – bez względu jak wyglądają i skąd są po prostu nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Podsumowaniem naszych działań była lekcja z zaproszonym psem, z którym do naszej szkoły przybył uczeń klasy IV pod opieką taty. Lekcja ta dostarczyła uczniom wielu przeżyć i stała się wytyczną, jak należy opiekować się swoim pupilem.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do zbiórki funduszy na dogoterapię dla dzieci chorych w szpitalach. Fundusze te zostały przekazane Stowarzyszeniu ,, Zwierzęta Ludziom”. 

          • Kanapkowe święto

          • W dniu 20 maja 2022 w naszej szkole dla najmłodszych uczniów, biorących udziałw Programie dla szkół ,,Warzywa i owoce oraz dla uczniów uczestniczących w programie ,,Trzymaj formę !” zorganizowaliśmy integracyjne warsztaty kulinarne pt. ,,Śniadanie daje moc”. W trakcie warsztatów uczniowie uczyli się jak  wykonać kanapki z zastosowaniem nowalijek. Maj to miesiąc, który  sprzyja rozwojowi warzyw, będących źródłem cennych witamin. Postanowiliśmy, że to nowalijki będą postawą naszych kulinarnych warsztatów . Uczniowie  sami komponowali wygląd kanapek dozując rodzaj warzywa; nie zabrakło tutaj plasterka rzodkiewki i ogórka, swoje wdzięczne miejsce zajmował też pomidorek .Całość dopełniał zielony koperek i szczypiorek. Walory smakowe kanapek uzupełniał przepiękny zapach,  który zachęcał do jedzenia. Oczywiście tak pyszną kanapkę mógł skonsumować każdy uczeń. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu wartości odżywczych, jakie dają nam nowalijki a także o bezpieczeństwie i higienie podczas przygotowywania kanapek . Uczniowie wspaniale współpracowali ze sobą, każdy miał do wykonania zadanie na miarę swoich możliwości.Takie śniadanie daje moc,  bo warzywa zawierają witaminy niezbędne dla naszego zdrowia.

          • Warsztaty plastyczne

          • Dnie 19 maja 2022r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod hasłem „Wiosna ukochana pora roku”. Zajęcia odbyły się w Centrum Kultury w Jędrzejowie pod kierunkiem pani Anity Łukasik. Powstawały bardzo ciekawe, kolorowe prace.

            W pomysłowy sposób wychowankowie zaprezentowali drzewa i motyle.

          • Dzień głośnego czytania

          • ,,Dobroć człowieka... jest wprost bezcennym skarbem na świecie... dobroć rodzi dobroć”

                      Te słowa pochodzące z ,,Listów do  Młodego Nauczyciela” Marii Grzegorzewskiej stanowiły motto spotkania, które odbyło się w dniu 18.05.2022r. w naszej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 55 rocznicy śmierci naszej patronki. W tym dniu odbyło się głośne czytanie fragmentów ,,Listów do Młodego Nauczyciela” autorstwa Marii Grzegorzewskiej. W trakcie spotkania przypomniane zostały ponadczasowe wartości: dobroć, empatia, chęć niesienia pomocy innym, życzliwość.  Dobroć to nie tylko wielkie czyny, to także nasza szkolna codzienność: życzliwość, uśmiech, zrozumienie, wysłuchanie, pomocna dłoń.  To także dobre słowo i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka. Z tych drobnych gestów budować można wielką dobroć, która staje się w dzisiejszych czasach bezcenną wartością i miarą człowieczeństwa. Dobre uczynki, których codziennie doświadczamy i dokonujemy zostają na zawsze w pamięci i pozostawiają ślad dobroci w sercu. W podsumowaniu uczniowie wspólnie tworzyli kreatywne ,,Serca dobroci”- w formie plakatu, który zostanie wyeksponowany i przypominać nam będzie o jakiej uniwersalnej wartości uczymy się w szkole.                    

            Cytując za Marią Grzegorzewską ,,Dobroć rodzi dobroć” i zawsze do nas powraca,  wię... Bądźmy dla siebie dobrzy! 

          • Wystawa prac naszych wychowanków

          • W związku z ogłoszeniem roku 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej w Centrum Kultury w Jędrzejowie została zaprezentowana wystawa pod hasłem “Maria Grzegorzewska w oczach dziecka" pamięci naszej patronki. Wystawę przygotowali wychowankowie grup wychowawczych SOSW w Jędrzejowie pod kierunkiem nauczycieli: M. Rosicka, E. Kośmider, E. Szprecher,M. Widurska.

            Wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana do końca maja 2022.

          • Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej

          • Dnia 16.05.2022 uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy  odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną . Obejrzeli  przygotowaną przez panie bibliotekarki prezentację poświęconą Marii Grzegorzewskiej , usłyszeli wiele ciekawostek z życia naszej patronki. Wspólnie przeczytali jej słowa, układali cytaty z rozsypanki wyrazowej. Na koniec razem skonstruowali mapę mentalną naszej szkoły, która będzie ozdabiała aktualnie  korytarz biblioteki.

          • Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej

          • Dnia 10.05.2022r grupa wychowanków uczestniczyła w kolejnych już zajęciach poświęconych osobie Marii Grzegorzewskiej na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie. Zajęcia prowadzone były Metodą Ośrodków Pracy, którą wprowadziła w Polsce w latach 20-tych przez prof. Grzegorzewska. Metoda ta uczy dziecko obserwowania, badania, myślenia oraz rozumienia zjawisk przyrodniczo-społecznych a sama praca tą metodą sprzyja rozwijaniu mechanizmów poznawczych oraz uaktywnia analizatory w naturalnych warunkach. Prowadzone zajęcia pt: ,,Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?”, poświęcone były tematyce zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem niezwykle cennej wartości warzyw i owoców w diecie każdego człowieka. Lekcja zakończyła się zajęciami plastycznymi, podczas których dzieci świetnie się bawiły, malując wcześniej wykonane z masy solnej swoje ulubione owoce i warzywa. Wychowawcy przekazali również pracownikom Biblioteki wydane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w związku z obchodami Roku Marii Grzegorzewskiej ,,CZYTADEŁKO”.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki za wspaniałą lekcje oraz niezwykle miłe jak zawsze przyjęcie. W dalszym ciągu zapraszamy do oglądania prac naszych wychowanków poświęconych naszej patronce Marii Grzegorzewskiej na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie.

          • Ostatnie pożegnanie naszego ucznia Cezarego Wójcickiego...

          • Przywołuję w pamięci początek września 2021r. Do gabinetu przy ul. Przypkowskiego 5 przyszła Mama z "Chłopcem z uśmiechniętymi oczami" w poszukiwaniu szkoły  ponadpodstawowej. Tak się złożyło, że nie tworzyliśmy oddziału kl. I i zarekomendowałam Mamie inną placówkę, ewentualnie naukę w klasie łączonej. Po jakimś czasie wrócili z prośbą o przyjęcie do Branżowej Szkoły I St. Nr 1 - wybór Chłopca był jednoznaczny - chce być uczniem naszej szkoły. Po wdrożeniu wszystkich procedur dołączył do II kl. kształcącej w kierunku cukiernik. Praktykę zawodową odbywał w Zakładzie Cukierniczym "Małgosia" prowadzonym przez Panią Małgorzatę Borykę w miejscowości Borki. Relacje, które nawiązał przez ten krótki czas nauki, wskazywały na to, że czuł się w naszej społeczności, jakby spędził w niej wiele lat. Te ciągle uśmiechnięte oczy widzieliśmy podczas nauki, odpoczynku w grupach wychowawczych,  zawodów organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych, występów  artystycznych, wszędzie było Go pełno. Słowa uznania dla Jego zaangażowania płynęły także z ust Pani Małgorzaty Boryki. Co tu więcej dodać - był chlubą naszej szkoły. Trudno to powiedzieć, a jeszcze trudniej zrozumieć w ludzkim wymiarze fakt, że już Go nie ma wśród nas, że zakończył ziemskie życie w wieku 16 lat. A przecież miał tyle planów...  

            W dniu 14 maja 2022r pożegnaliśmy ucznia, wychowanka, kolegę w kościele w Piotrkowicach.

            W imieniu całej społeczności SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie składam kondolencje dla całej Rodziny, Mamie dziękuję za wspaniałą współpracę, za zaufanie i każde dobre słowo wdzięczności usłyszane z Jej ust. Wszyscy wyrażamy przekonanie, że Chłopiec z uśmiechniętymi oczami - Czarek Wójcicki - jest już w lepszym świecie, gdzie tylko sercem widzi się dobrze, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

            W imieniu społeczności SOSW Agnieszka Zaczkowska.

          • XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

          •   „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,

            niech będę dzielny w swym wysiłku”

            W dniach 05-07 maja 2022r w Rybniku rozpoczęły się XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w tej edycji podzielone są na pięć części. W pierwszej zawodnicy rywalizowali w bocce i pływaniu. Wśród 20-osobowej ekipy Olimpiad Specjalnych Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego było dwóch zawodników klubu STRZAŁA  a zarazem naszych uczniów: Denis Łazurko (absolwent SOSW) oraz uczeń Kamil Miksztal. Denis wywalczył srebro na 50m stylem dowolnym i 5 miejsce na 50m stylem grzbietowym, Kamil zaś 4 miejsce na 100m stylem dowolnym. Obaj zaś wystartowali w sztafecie 4 x 50m gdzie zajęli trzecie miejsce i zdobyli brązowe medale. Społeczność Ośrodka gratuluje i życzy dalszych sukcesów sportowych.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć i relacji z tych zawodów, które udostępnione są na profilu organizatora Olimpiady Specjalne Śląskie, a także na profilu Olimpiady Specjalne Polska i Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie #GrajmyRazem.

          • Szkolenie "Diagnoza i terapia dzieci z afazją"

          • Praca nauczyciela z niepełnosprawnymi to "wspaniały warsztat pracy, który nie pozwala nigdy na dobicie do kresu, na wypoczynek w twórczości, na bierność w pracy, przeciwnie, wymaga stałego badania, poszukiwania, rozwoju pomysłowości i walki z rutyną". Tak pisała Maria Grzegorzewska w "Listach do młodego nauczyciela". Zgodnie z jej przesłaniem wdn. 23-24.04.2022r odbyło się szkolenie z zakresu "Diagnoza i terapia dzieci z afazją" prowadzone przez Panią Ewelinę Kordiak - Gołębską. Wiadomości zdobyte podczas szkolenia wykorzystamy w pracy z dziećmi, bowiem zamierzamy rozszerzyć ofertę edukacyjną naszego Ośrodka w zakresie kształcenia dzieci m.in. z afazją.

          • Pamiętamy o naszym patronie

          • Są w kalendarzu takie dni, które różnią się od innych. Są takie daty, które są ważne dla każdego z nas. Są też dni odświętne i wyjątkowe dla nas wszystkich: uczniów i nauczycieli.

            Takim dniem jest dzień dzisiejszy gdzie wspominamy Marię Grzegorzewską patronkę naszej szkoły w 135 rocznicę urodzin (18. 04. 1887) i 55 rocznicę śmierci (7.05.1967).

          • Warsztaty plastyczne

          • W dniu 28 kwietnia 2022 odbyły się warsztaty plastyczne z jędrzejowskim malarzem Zbigniewem Kasprzakiem poświęcone naszej patronce - Marii Grzegorzewskiej ,,M. Grzegorzewska otoczona majowymi kwiatami”. Wykonane prace są ozdobą korytarza naszej szkoły. Uczniowie podziękowali artyście własnoręcznie wykonanymi pracami na zajęciach z przysposobienia do pracy w ramach manufaktury twórczej.

          • Dzień Ziemi 2022

          • Dzień Ziemi w naszej szkole, jest zawsze doskonałą okazją do promowania zachowań proekologicznych, tak też było w tym roku. Opiekunowie sekcji LOP podczas spotkania z uczniami zaprezentowali animowaną bajkę z której uczniowie dowiedzieli jakie wymogi muszą spełnić produkty, aby można było powiedzieć, że są ekologiczne, jak rozpoznać je na sklepowych półkach oraz jakie są walory smakowe i zdrowotne takiej żywności. Nauczyciele podkreślali znaczenie zdrowego  stylu życia, a przypominając piramidę zdrowego odżywiania zachęcali  uczniów do spożywania  niskoprzetworzonych produktów oraz do aktywności fizycznej. Zabawy i konkury przygotowane na tę okoliczność, wyzwalały w uczniach wiele emocji i były okazją do ugruntowania wiedzy .

          • Dzień Przedsiębiorczości

          • W dniu 08.04.2022 odbywał się drugi  szkolny Dzień Przedsiębiorczości. We współpracy ze Stowarzyszeniem „RAZEM”, zorganizowany został w budynku Starostwa Powiatowego kiermasz świątecznych wytworów rękodzieła o tematyce świątecznej, wykonanych przez uczniów szkół oraz grup wychowawczych. Prace zostały przygotowane na zajęciach rękodzieła w ramach Szkolnej Manufaktury Twórczej. W trakcie kiermaszu prezentowano możliwości i umiejętności uczniów w zakresie pracy twórczej , które w przyszłości mogą stać się zawodowymi, w tym umiejętności związane z szyciem.

            Pozyskane środki przekazane zostaną na rzecz Stowarzyszenia, jako wsparcie inicjatyw na rzecz uczniów.

            Wszystkim Państwu, którzy wsparli naszą akcję serdecznie DZIĘKUJEMY!

            …z życzeniami Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych

          • Dziękujemy!!!

          • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Jędrzejowie i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM dziękują rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom za przyłączenie się do naszej zbiórki produktów dla poszkodowanych obywateli Ukrainy. Wszystkim, którzy okazali pomocną dłoń składamy wyrazy wdzięczności

          • Konkurs - " Najpiękniejsza dekoracja Mazurka Wielkanocnego"

          • Jak co roku przed Świętami Wielkiej Nocy w naszej szkole branżowej odbył się konkurs "Najpiękniejsza dekoracja Mazurka Wielkanocnego". Głównymi celami konkursu było kultywowanie tradycji Wielkanocnych i doskonalenie umiejętności wykonywania dekoracji z wykorzystaniem różnych produktów. Pomysłów na dekorację było bardzo wiele.

            Sami oceńcie.