Patronką naszego Ośrodka jest Maria Grzegorzewska. To wybitna twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, która poświęciła swoje życie osobom wykluczonym i niepełnosprawnym. Ponad wszystko kochała dzieci - zwłaszcza te, które wymagały szczególnej opieki. Dzięki niej problematyka kształcenia osób z niepełnosprawnościami zaistniała w przestrzeni nauk pedagogicznych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100 rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Nasza placówka z tej okazji zaplanowała szereg działań propagujących wizerunek i działalność oświatową naszej Patronki.
Jednym z nich była wycieczka do Warszawy w dniu 25.05. 2022r. Głównym celem wycieczki była wizyta w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W tym dniu Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej obchodziła święto Uczelni, tym razem szczególne, bo stanowiące punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia Akademii.
Interesujące i bardzo ciekawe było dla nas spotkanie z dr Anna Hryniewicką autorką książki „W stronę człowieka. O odwadze twórczego myślenia Marii Grzegorzewskiej”. Autorka w ciekawy i przystępny sposób przedstawiła nam sylwetkę naszej Patronki. Przekazała nam cenne informacje z życia Marii Grzegorzewskiej, które są owocem jej wieloletnich badań nad życiem, twórczością i recepcją dzieła Marii Grzegorzewskiej.
Dzięki uprzejmości Pani dr Anny Hryniewickiej nasi uczniowie zwiedzili Muzeum im. Marii Grzegorzewskiej, które składa się z dwóch izb. W pierwszej znajdują się pamiątki związane z Marią Grzegorzewską (rękopisy, przedmioty, obrazy, grafiki, książki, maszyna do pisania, odznaczenia państwowe, witryny, różne elementy wyposażenia mieszkania). W drugiej izbie przedstawione są najważniejsze wydarzenia związane z historią uczelni od roku 1922 do współczesności: zdjęcia budynków, w których mieściły się Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej, Akademia Pedagogiki Specjalnej, a także kalendarium wydarzeń i reprodukcje fotografii, na których uwieczniono pracowników uczelni.
Następnie obejrzeliśmy w auli uczelnianej transmisję na żywo z Posiedzenia Senatu ASP z udziałem wielu znamienitych Gości-przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, władz Uczelni z całego kraju, przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, reprezentantów organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i innych instytucji zaprzyjaźnionych z APS, oraz pokaz filmów z cyklu „Jest Człowiek”, którego autorami są Jakub Dylewski i Ignacy Ciszewski.
Jedną z najważniejszych i najpiękniejszych chwil tej uroczystości było nadanie siostrze Małgorzacie Chmielewskiej tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Siostra Chmielewska została uhonorowana za wieloletnią, pełną zaangażowania i działalność społeczną na rzecz osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych - doświadczających ubóstwa, kryzysu bezdomności, osób z niepełnosprawnościami.
Zwiedzając Akademię uczniowie obejrzeli wystawę Pokój nauczycielski Hommage a Grzegorzewska, która przedstawiała wybrane wątki twórczości grona pedagogicznego Instytutu Edukacji Artystycznej ASP. Wystawa przedstawiała obszary działań Instytutu w ramach różnych dyscyplin sztuk pięknych i arteterapii szczególnie wpisujących się w misję uczelni.
Dużą radość naszym podopiecznym sprawiły otrzymane przypinki z wizerunkiem Marii Grzegorzewskiej, oraz książka Supełki czyli marzenia się spełniają autorstwa Ity Plutowskiej- Witaszek.
Następnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z panią przewodnik, która na Cmentarzu Powązkowskim pokazała nam grób naszej Patronki. Zapalając znicz, minutą ciszy uczciliśmy pamięć Marii Grzegorzewskiej. Pani przewodnik pokazała nam też nagrobki znanych i słynnych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej nauki, kultury i sztuki, czy też walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
Pełni zadumy po tak interesującym spacerze udaliśmy się do centrum naszej stolicy aby zobaczyć najwyższy budynek w Warszawie Pałac Kultury i Nauki. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Janusza Korczaka, który usytuowany jest w pobliżu miejsca, gdzie podczas wojny znajdował się dom dla żydowskich sierot. Janusz Korczak należał do najbliższych współpracowników Marii Grzegorzewskiej. Pracował w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Państwowym Instytucie Nauczycielskim, gdzie prowadził wykłady dla nauczycieli i opiekunów. Ponadto publikował systematycznie swoje prace w kwartalniku Szkoła Specjalna redagowanym przez Marię Grzegorzewską. Maria Grzegorzewska w jednym ze swoich esejów daje świadectwo wielkiej atencji dla Janusza Korczaka jako człowieka, który swoją śmiercią dał świadectwo prawdzie swoich przekonań i swego poczucia odpowiedzialności.
Kolejnym punktem naszej przygody ze stolicą było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Widzieliśmy wspaniałe XVIII-wieczne pałace i pawilony tworzące magiczne miejsce o wyjątkowym uroku. Spacerowaliśmy po parku wśród drzew, krzewów i kwiatów, oglądając otaczające nas widoki, liczne rzeźby i podziwiając perły europejskiej architektury. W oprawie niezwykle urokliwego krajobrazu podziwialiśmy Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, gdzie znajduje się wspaniała kolekcja obrazów.
Następnie udaliśmy się autokarem w kierunku Starego Miasta. Pani przewodnik pokazywała i opowiadała nam o najważniejszych miejscach, kościołach i kamienicach. Widzieliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajduje się epitafium z urną i z sercem Fryderyka Chopina, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Dla fanów Lewego i innych piłkarzy atrakcją okazał się Stadion Narodowy.
Ostatnim punktem naszego programu była przechadzka po Starym Mieście. Spacer rozpoczęliśmy na Placu Zamkowym ze słynną Kolumną Zygmunta III Wazy. Po zakupie pamiątek udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie pośrodku placu zobaczyliśmy symbol Warszawy-Syrenkę. Nieopodal mieści się restauracja Bazyliszek, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Następnie przewodniczka zabrała nas na spacer po średniowiecznych murach miasta. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca.
Pani przewodnik powiedziała nam, że jest to jeden z najbardziej wzruszających pomników w Warszawie, dlatego, że nawiązuje do jej najmłodszych mieszkańców. Rzeźba przedstawia kilkuletniego chłopca, który na głowie ma niemiecki hełm z biało-czerwoną opaską. Postać wyraźnie nawiązuje do koszmaru, jaki przeżyli wszyscy podczas Powstania Warszawskiego -za duże buty, za duży podarty płaszcz. Szokuje przewieszony przez jego ramię karabin maszynowy, który jest świadectwem jego odwagi i honoru. Bezbronne dziecko, jest doskonałym świadectwem poświęcenia całego narodu w walce o wolną Polskę.
Była to bardzo ciekawa wycieczka. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy wiele cennego dziedzictwa kulturowego naszej stolicy. Kontakt z przyrodą, sztuką, kulturą i lekcje prawdziwej historii dostarczyły nam wielu przeżyć. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia i niesprzyjającej aury, oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, humory nam dopisywały. Szczególnie cieszymy się z faktu, że dzięki uprzejmości i życzliwości pracowników Akademii Pedagogiki Specjalnej zobaczyliśmy tak wiele i dowiedzieliśmy się tak dużo o naszej wspaniałej Patronce. Wyrazy szacunku , uznania i wdzięczności kierujemy szczególnie w stronę Pani dr Anny Hryniewickiej, która urzekła nas swoją wspaniałą, skromną osobowością i wiedzą. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się na wycieczkę do stolicy i zobaczymy inne ciekawe jej miejsca.
OPRACOWAŁY:
Wolska Beata
Michalska Edyta