W bieżącym roku szkolnym uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej ,,Edukujesz-Ratujesz”. Projekt organizowany jest przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji dzieci i młodzieży w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a także przygotowanie materiałów edukacyjnych, które zostaną przekazane instytucjom zajmującym się profilaktyką. W naszej placówce w maju ogłoszono konkurs plastyczny ,,Jestem bezpieczny na drodze’’. Celem jego było propagowanie i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze oraz bezpośrednie zaangażowanie dzieci i młodzież w tematykę ruchu drogowego. W dniu 10.06.2022 r. zorganizowaliśmy warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie dowiedzieli się co powinny zrobić, gdy spotkają na swej drodze niecodzienne zdarzenie. Ćwiczyły etapy wzywania pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i resuscytację na fantomie. Każdy z uczestników miał okazję przećwiczyć pod okiem nauczyciela. Obejrzeliśmy również film ,,Bezpieczeństwo nad wodą’’. Wakacje to czas zabawy, odpoczynku i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie własnym i bliskich.
Ogólnopolska akcja ,,Edukujesz-Ratujesz”.
XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”
Dnia 8.06.2022r w siedzibie placówki terenowej KRUS Jędrzejów odbyło się wręczenie nagród za udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” – etap powiatowy. Wszyscy uczniowie, którzy wykonali prace na konkurs otrzymali dyplomy, a laureat Bartłomiej Rudnicki oraz wyróżniony Sebastian Lipski, uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej, atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Wycieczka do Krakowa
W dniu 07.06.2022 uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Atrakcją była podroż pociągiem. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się już odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. ulicą Floriańską. To tam odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych, gdzie spotkaliśmy swoich ulubionych aktorów, muzyków, artystów i postacie z bajek. Przy wejściu przywitał nas Jaś Fasola, idąc dalej, mogliśmy spotkać papieża Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich, Lecha Kaczyńskiego czy Marylin Monroe. Obok postaci rzeczywistych widzieliśmy też bohaterów z filmów, takich jak: „Piraci z Karaibów”, „Harry Potter”, „Władca Pierścieni” „Shrek” czy „Avatar”. Kościół Mariacki i obraz Wita Stwosza zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami a wysłuchanie na żywo hejnału z wieży Kościoła wywarło na nas wielkie wrażenie. Spacerując po Rynku Głównym wstąpiliśmy do Sukiennic, w których urzekły nas stoiska z pamiątkami. Kolorowe i pięknie wykonane ozdoby cieszyły oczy. Tam też zakupiliśmy pamiątki dla bliskich. Na pamiątkę pobytu w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy wspólną fotografię. Przejście po Plantach - najstarszym parku w mieście wśród starych, zielonych drzew dało wytchnienie od panującego upału.
Wycieczka, choć mecząca była udana, wyjątkowa, pełna wrażeń, wzbogaciła naszą wiedzę o Krakowie i będzie okazją do wielu miłych wspomnień.
XII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - Warszawa
W dniach 3 - 5 czerwca odbyły się w Warszawie XII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w których uczestniczył zawodnik naszej szkoły Mariusz Baran. Reprezentował wspólnie z zawodnikami klubu „Strzała” Jędrzejów i Super Nowa ze Zgórska Oddział Świętokrzyski Olimpiad Specjalnych w piłce nożnej. Nasi zawodnicy musieli zmierzyć się z drużynami ze Śląskiego, Mazowieckiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego Konin. Po ciężkich meczach zajęliśmy 3 miejsce w swojej grupie, wygrywając jeden mecz 2:0 z Wielkopolskim Konin, remisując 1x1 z Mazowieckim i doznając dwóch porażek ze Śląskim 2 i Łódzkim. Nasi zawodnicy dzielnie walczyli, wśród nich Mariusz Baran wykazał się bardzo dobrą postawą na boisku. Trenerem drużyny byli Jerzy Putowski ze Strzały Jędrzejów i Edyta Ciepluch z Super Nowa Zgórsko.
„Zdrowe i Bezpieczne Wakacje” - piknik
„Zdrowe i Bezpieczne Wakacje” – pod takim hasłem uczestniczyliśmy w piątek 3 czerwca na parkingu przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w pikniku edukacyjno - profilaktycznym. Podczas spotkania można skorzystać z badań profilaktycznych, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się jak ważne są pasy bezpieczeństwa podczas podróży, a także przeprowadzić symulację skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków.
Piknik zachęcał nas do tego, by zachowywać się rozsądnie w drodze, na wodzie, w lesie. Na stoisku przygotowanym przez świętokrzyskich policjantów można było sprawdzić na specjalnych symulatorach, jak świat rozpoznaje nasz mózg pozostający pod wpływem substancji odurzających, niektórych leków czy też alkoholu. Służyły do tego alkogogle i narkogogle. Interesujący był także nietypowy pojazd, w którym można było przekonać się, jak ważne są pasy bezpieczeństwa.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował dla wszystkich okazję do wypróbowania symulatora dachowania. Odważni ( my do niech niestety nie należeliśmy) mogli wsiąść do takiego samochodu i w kontrolowanych warunkach, w wolnym tempie samemu przekonać się, jak reaguje auto ale też jak reaguje nasz organizm w sytuacji takiego niecodziennego zdarzenia..
Na stoisku Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach można było zapoznać się z programami profilaktycznymi finansowanymi przez NFZ, z programem profilaktyczno-treningowym „8 Tygodni do Zdrowia”, z bezpłatnym portalem DIETY.NFZ.GOV.PL, uzyskać informacje o programie Profilaktyka 40 Plus, skorzystać z wagi z profesjonalnym analizatorem medycznym, która nie tylko mierzy ciężar ciała, ale także określa jego skład i masę oraz odczytuje faktyczny, metaboliczny wiek osoby badanej, a także wyrobić kartę EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przygotowało stoisko edukacyjno-profilaktyczne, na którym można nauczyć się samobadania piersi na fantomach, skorzystać z edukacji w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie, sprawdzić swoją wagę na urządzeniu z profesjonalnym analizatorem medycznym, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi profilaktyki onkologicznej, w tym profilaktyki czerniaka.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach pokazało nam, jak prawidłowo i bezpiecznie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej bez używania sprzętu ratowniczego z zachowaniem przepisów sanitarnych. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach mierzyli poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonywali pomiary ciśnienia tętniczego krwi, prowadzili poradnictwo związane z profilaktyką chorób odkleszczowych.
Piknik uważamy za bardzo ciekawy i inspirujący, bo wkrótce czekają na nas upragnione wakacje, a bezpieczeństwo to przecież najważniejsza dla nas sprawa. Dziękujemy.
Dzień Rewalidacji „Z terapią za pan brat”.
Dzień 02.06.2022r w SOSW obfitował w wiele wydarzeń. Jak co roku, zespół ds. rewalidacji zorganizował Dzień Rewalidacji „Z terapią za pan brat”. Z racji tego, że bogata oferta zajęć terapeutycznych stanowi fundament naszej pracy, uznajemy to przedsięwzięcie za wyjątkowe święto w naszej placówce. Dzień ten stał się także okazją do zaprezentowania autoewaluacji w związku z ubieganiem się o uzyskanie trzeciego już Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie – więcej informacji w zakładce „Szkoła Promująca Zdrowie”. W spotkaniu, które rozpoczęło się w budynku szkół, wzięli udział zaproszeni goście: Pani Beata Niziołek – zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach, Pan Władysław Burzawa – specjalista promocji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział w Kielcach, Pan Paweł Faryna - Starosta Jędrzejowski, Pani Renata Kwas - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, Pan Tomasz Kowalski - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie.
Po przedstawieniu zrealizowanych zadań dot. problematyki zdrowia i występie uczniów, impreza miała swoją kontynuację w Parku Miejskim. W zorganizowanych punktach dedykowanych poszczególnym terapiom wychowankowie mieli możliwość doświadczania różnych aktywności terapeutycznych: zabaw z chustą animacyjną, ćwiczeń logopedycznych, sztukaterii, a wszystko w bliskim kontakcie z naturą.
W tegorocznym spotkaniu wzięli udział zaproszeni przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Zawierciu, którzy, podobnie jak i my, świętują obchody Roku Marii Grzegorzewskiej. Mamy nadzieję, że idee Pani Profesor połączą nas jeszcze nieraz w podejmowaniu inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych. Pomysł nawiązania współpracy został pozytywnie odebrany przez Gości, którzy wyrażali pozytywne emocje związane z udziałem w imprezie i zwiedzaniem naszego miasta, w tym min. Muzeum Zegarów im. F. Przypkowskiego.
Te wyjątkowe wydarzenia nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Marcinowi Piszczkowi i Panu kierownikowi Michałowi Bąkiewiczowi za udostępnienie Parku Miejskiego wraz z jego infrastrukturą, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za przyznane dofinansowanie ze środków PFRON, Panu dyrektorowi Janowi Przypkowskiemu za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania Muzeum Zegarów, Pani Anecie Cieślak – prezesowi Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM, zespołowi ds. rewalidacji na czele z liderem Panią Joanną Małecką, wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie wraz z opiekunem Panią Anną Zygan oraz wszystkim gościom.
3
Powiatowe Biegi Przełajowe Olimpiad Specjalnych
W dniu 31.05.2022r. uczniowie SP i PP wzięli udział w Powiatowych Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych – Jędrzejów. Zawody przebiegły w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego J. Adamczyk, K. Kalety, J. Putowskiego oraz B. Kojtek, E. Szprecher i R. Kosowskiego. Uczniowie w różnych grupach startowych zajęli :
1 miejsce Eliza Rędzi – bieg na 800m, 1 miejsce Monika Maślarz – bieg na 400m,
2 miejsce Anna Makulska – bieg na 400m,
1 miejsce Martyna Jończyk – bieg na 400m,
2 miejsce Zuzanna Janus – bieg na 400m,
3 miejsce Julia Knap – bieg na 400m,
2 miejsce Kamil Barczyński – bieg na 800m,
1 miejsce Mariusz Baran – bieg na 800m,
2 miejsce Klaudiusz Rydzek – bieg na 800m,
1 miejsce Michał Standerski – bieg na 400m,
2 miejsce Mateusz Myśliński – bieg na 400m,
1 miejsce Kamil Miksztal – bieg na 400m,
2 miejsce Łukasz Makowski – bieg na 400m,
3 miejsce Marcin Cetera – bieg na 400m,
2 miejsce Paweł Kozłowski – bieg na 400m i 1 miejsce Bartek Rudnicki – bieg na 400m.
Wycieczka do Warszawy
Patronką naszego Ośrodka jest Maria Grzegorzewska. To wybitna twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, która poświęciła swoje życie osobom wykluczonym i niepełnosprawnym. Ponad wszystko kochała dzieci - zwłaszcza te, które wymagały szczególnej opieki. Dzięki niej problematyka kształcenia osób z niepełnosprawnościami zaistniała w przestrzeni nauk pedagogicznych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100 rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Nasza placówka z tej okazji zaplanowała szereg działań propagujących wizerunek i działalność oświatową naszej Patronki.
Jednym z nich była wycieczka do Warszawy w dniu 25.05. 2022r. Głównym celem wycieczki była wizyta w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W tym dniu Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej obchodziła święto Uczelni, tym razem szczególne, bo stanowiące punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia Akademii.
Interesujące i bardzo ciekawe było dla nas spotkanie z dr Anna Hryniewicką autorką książki „W stronę człowieka. O odwadze twórczego myślenia Marii Grzegorzewskiej”. Autorka w ciekawy i przystępny sposób przedstawiła nam sylwetkę naszej Patronki. Przekazała nam cenne informacje z życia Marii Grzegorzewskiej, które są owocem jej wieloletnich badań nad życiem, twórczością i recepcją dzieła Marii Grzegorzewskiej.
Dzięki uprzejmości Pani dr Anny Hryniewickiej nasi uczniowie zwiedzili Muzeum im. Marii Grzegorzewskiej, które składa się z dwóch izb. W pierwszej znajdują się pamiątki związane z Marią Grzegorzewską (rękopisy, przedmioty, obrazy, grafiki, książki, maszyna do pisania, odznaczenia państwowe, witryny, różne elementy wyposażenia mieszkania). W drugiej izbie przedstawione są najważniejsze wydarzenia związane z historią uczelni od roku 1922 do współczesności: zdjęcia budynków, w których mieściły się Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej, Akademia Pedagogiki Specjalnej, a także kalendarium wydarzeń i reprodukcje fotografii, na których uwieczniono pracowników uczelni.
Następnie obejrzeliśmy w auli uczelnianej transmisję na żywo z Posiedzenia Senatu ASP z udziałem wielu znamienitych Gości-przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, władz Uczelni z całego kraju, przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, reprezentantów organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i innych instytucji zaprzyjaźnionych z APS, oraz pokaz filmów z cyklu „Jest Człowiek”, którego autorami są Jakub Dylewski i Ignacy Ciszewski.
Jedną z najważniejszych i najpiękniejszych chwil tej uroczystości było nadanie siostrze Małgorzacie Chmielewskiej tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Siostra Chmielewska została uhonorowana za wieloletnią, pełną zaangażowania i działalność społeczną na rzecz osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych - doświadczających ubóstwa, kryzysu bezdomności, osób z niepełnosprawnościami.
Zwiedzając Akademię uczniowie obejrzeli wystawę Pokój nauczycielski Hommage a Grzegorzewska, która przedstawiała wybrane wątki twórczości grona pedagogicznego Instytutu Edukacji Artystycznej ASP. Wystawa przedstawiała obszary działań Instytutu w ramach różnych dyscyplin sztuk pięknych i arteterapii szczególnie wpisujących się w misję uczelni.
Dużą radość naszym podopiecznym sprawiły otrzymane przypinki z wizerunkiem Marii Grzegorzewskiej, oraz książka Supełki czyli marzenia się spełniają autorstwa Ity Plutowskiej- Witaszek.
Następnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z panią przewodnik, która na Cmentarzu Powązkowskim pokazała nam grób naszej Patronki. Zapalając znicz, minutą ciszy uczciliśmy pamięć Marii Grzegorzewskiej. Pani przewodnik pokazała nam też nagrobki znanych i słynnych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej nauki, kultury i sztuki, czy też walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
Pełni zadumy po tak interesującym spacerze udaliśmy się do centrum naszej stolicy aby zobaczyć najwyższy budynek w Warszawie Pałac Kultury i Nauki. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Janusza Korczaka, który usytuowany jest w pobliżu miejsca, gdzie podczas wojny znajdował się dom dla żydowskich sierot. Janusz Korczak należał do najbliższych współpracowników Marii Grzegorzewskiej. Pracował w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Państwowym Instytucie Nauczycielskim, gdzie prowadził wykłady dla nauczycieli i opiekunów. Ponadto publikował systematycznie swoje prace w kwartalniku Szkoła Specjalna redagowanym przez Marię Grzegorzewską. Maria Grzegorzewska w jednym ze swoich esejów daje świadectwo wielkiej atencji dla Janusza Korczaka jako człowieka, który swoją śmiercią dał świadectwo prawdzie swoich przekonań i swego poczucia odpowiedzialności.
Kolejnym punktem naszej przygody ze stolicą było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Widzieliśmy wspaniałe XVIII-wieczne pałace i pawilony tworzące magiczne miejsce o wyjątkowym uroku. Spacerowaliśmy po parku wśród drzew, krzewów i kwiatów, oglądając otaczające nas widoki, liczne rzeźby i podziwiając perły europejskiej architektury. W oprawie niezwykle urokliwego krajobrazu podziwialiśmy Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, gdzie znajduje się wspaniała kolekcja obrazów.
Następnie udaliśmy się autokarem w kierunku Starego Miasta. Pani przewodnik pokazywała i opowiadała nam o najważniejszych miejscach, kościołach i kamienicach. Widzieliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajduje się epitafium z urną i z sercem Fryderyka Chopina, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Dla fanów Lewego i innych piłkarzy atrakcją okazał się Stadion Narodowy.
Ostatnim punktem naszego programu była przechadzka po Starym Mieście. Spacer rozpoczęliśmy na Placu Zamkowym ze słynną Kolumną Zygmunta III Wazy. Po zakupie pamiątek udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie pośrodku placu zobaczyliśmy symbol Warszawy-Syrenkę. Nieopodal mieści się restauracja Bazyliszek, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Następnie przewodniczka zabrała nas na spacer po średniowiecznych murach miasta. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca.
Pani przewodnik powiedziała nam, że jest to jeden z najbardziej wzruszających pomników w Warszawie, dlatego, że nawiązuje do jej najmłodszych mieszkańców. Rzeźba przedstawia kilkuletniego chłopca, który na głowie ma niemiecki hełm z biało-czerwoną opaską. Postać wyraźnie nawiązuje do koszmaru, jaki przeżyli wszyscy podczas Powstania Warszawskiego -za duże buty, za duży podarty płaszcz. Szokuje przewieszony przez jego ramię karabin maszynowy, który jest świadectwem jego odwagi i honoru. Bezbronne dziecko, jest doskonałym świadectwem poświęcenia całego narodu w walce o wolną Polskę.
Była to bardzo ciekawa wycieczka. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy wiele cennego dziedzictwa kulturowego naszej stolicy. Kontakt z przyrodą, sztuką, kulturą i lekcje prawdziwej historii dostarczyły nam wielu przeżyć. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia i niesprzyjającej aury, oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, humory nam dopisywały. Szczególnie cieszymy się z faktu, że dzięki uprzejmości i życzliwości pracowników Akademii Pedagogiki Specjalnej zobaczyliśmy tak wiele i dowiedzieliśmy się tak dużo o naszej wspaniałej Patronce. Wyrazy szacunku , uznania i wdzięczności kierujemy szczególnie w stronę Pani dr Anny Hryniewickiej, która urzekła nas swoją wspaniałą, skromną osobowością i wiedzą. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się na wycieczkę do stolicy i zobaczymy inne ciekawe jej miejsca.
OPRACOWAŁY:
Wolska Beata
Michalska Edyta
XIII edycja programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Już po raz kolejny uczestniczyliśmy w "Akademii Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów, dotyczący wiedzy w zakresie bezpieczeństwa: w domu, w szkole, na drodze, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Celem programu jest edukacja od najmłodszych lat w zakresie bezpieczeństwa. Chcemy uczyć dzieci między innymi dobrych nawyków, unikania nieprzyjemnych zdarzeń i radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Na podstawie otrzymanych pomocy dydaktycznych, nauczyciele przeprowadzali zajęcia i edukowali dzieci w zakresie bezpieczeństwa. Po realizacji Programu, uczniowie rozwiązali Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie, który utrwalił wiedzę i sprawdził, w jakim stopniu przyswoili oni wszystkie informacje.
Placówka otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz dyplomy dla uczniów.
Dla Ciebie Mamo...
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego we współpracy z biblioteką szkolną uczniowie wykonali tomiki wierszy pt. „Dla Ciebie Mamo…”
Przy wykonywaniu tych prac uczniowie wykazali się wiedzą zdobytą na zajęciach bibliotecznych na temat historii książki i procesu jej powstawania oraz umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć przysposobienia do pracy w zakresie technologii informacyjnej i prac biurowych takich jak: posługiwanie się komputerem, korzystanie z Internetu, obsługą urządzeń biurowych (drukarka, gilotyna itp.).
Mamom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.
Spotkanie w Bibliotece Miejsko-Gminnej w Jędrzejowie
W dniu 26.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Biblioteki Miejsko – Gminnej w Jędrzejowie na spotkanie z panią bibliotekarką Izabelą Pol. W sali przeznaczonej do wypożyczania książek dla dzieci pani bibliotekarka przypomniała zasady korzystania z biblioteki oraz pokazała jak w nowoczesny sposób książki są dzisiaj katalogowane. Następnie zaprezentowała księgozbiór podręczny dla dzieci. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali książki o zwierzętach, pojazdach a także o roślinach żyjących w wodzie. Niemałą atrakcją okazało się czytanie przez nauczycieli bajek, do czytania których włączyła się także jedna z uczennic. Na zakończenie wspólnie wyrecytowaliśmy bajkę Stanisława Jachowicza ,,Chory kotek’’, wyjaśniając uczniom ponadczasową wartość utworu. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z tak miło spędzonego czasu.
Dziękujemy bardzo za udział w spotkaniu.
Apel " Warszawa dawniej i dziś"
Dnia 23.05.2022 odbył się apel pod hasłem „Warszawa dawniej i dziś”, którego celem było zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym naszej stolicy. W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zabytków Warszawy oraz rozwiązali quiz o zabytkach stolicy. W drugiej części spotkania uczniowie zapoznali się z regulaminem i harmonogramem zaplanowanej wycieczki do Warszawy.
Na zakańczanie apelu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny międzyklasowy pod hasłem „Warszawa dawniej i dziś”. Spośród wszystkich klas biorących udział w konkursie wyróżnienie otrzymały następujące klasy:
Klasa 4aSP i 5SP,
Klasa 3aPP,
Klasa 3aSP,
Klasa 8aSP.
Zajęcia taneczno-ruchowe ZUMBA
Po raz kolejny 23.05.2022 r. gościliśmy w grupach wychowawczych instruktora tańca p. Jolantę, która przeprowadziła cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia taneczno - ruchowe ZUMBA ramach realizowanego Programu ,,Trzymaj Formę”. Taniec Zumba to doskonała forma aktywności fizycznej zapewniająca naszym wychowankom niebywałą zabawę, radość ze wspólnie spędzonego czasu oraz pozytywną porcję energii. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach a na ich twarzach gości wyłącznie uśmiech mimo wysiłku jaki wymaga od nich ta forma ruchu. Największą zaletą tych zajęć jest to, że może ćwiczyć każdy , bez względu na wiek. Przepis na dobrą zabawę jest tu zatem bardzo prosty: rytmiczna muzyka, wygodny strój i dobry humor!!!
Dziękujemy pani Joli za profesjonalnie prowadzone zajęcia i ogromną dawkę zdrowej aktywności ruchowej.
"Psia lekcja"
,,Psia lekcja” to program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów, zainicjowany przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W bieżącym roku szkolnym program ten był realizowany w następujących klasach Szkoły Podstawowej - klasie III, IV i V pod kierunkiem wychowawców. Cele, jakie nam przyświecały to: dostarczenie rzetelnej wiedzy o sposobach zachowania się psów ( zachowanie bezpieczeństwa w kontakcie z nimi), kształtowanie u uczniów umiejętności opieki nad zwierzętami. Nie bez powodu o pasach mówi się, że to najlepsi przyjaciele człowieka. Są wierne, mądre, bez trudu wyczuwają nasz emocje, a co najpiękniejsze – darzą nas bezgraniczną miłością i szybko stają się ważną częścią każdej rodziny. Małe, duże, rasowe czy kundelki, kupione czy adoptowane – bez względu jak wyglądają i skąd są po prostu nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Podsumowaniem naszych działań była lekcja z zaproszonym psem, z którym do naszej szkoły przybył uczeń klasy IV pod opieką taty. Lekcja ta dostarczyła uczniom wielu przeżyć i stała się wytyczną, jak należy opiekować się swoim pupilem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do zbiórki funduszy na dogoterapię dla dzieci chorych w szpitalach. Fundusze te zostały przekazane Stowarzyszeniu ,, Zwierzęta Ludziom”.
Kanapkowe święto
W dniu 20 maja 2022 w naszej szkole dla najmłodszych uczniów, biorących udziałw Programie dla szkół ,,Warzywa i owoce” oraz dla uczniów uczestniczących w programie ,,Trzymaj formę !” zorganizowaliśmy integracyjne warsztaty kulinarne pt. ,,Śniadanie daje moc”. W trakcie warsztatów uczniowie uczyli się jak wykonać kanapki z zastosowaniem nowalijek. Maj to miesiąc, który sprzyja rozwojowi warzyw, będących źródłem cennych witamin. Postanowiliśmy, że to nowalijki będą postawą naszych kulinarnych warsztatów . Uczniowie sami komponowali wygląd kanapek dozując rodzaj warzywa; nie zabrakło tutaj plasterka rzodkiewki i ogórka, swoje wdzięczne miejsce zajmował też pomidorek .Całość dopełniał zielony koperek i szczypiorek. Walory smakowe kanapek uzupełniał przepiękny zapach, który zachęcał do jedzenia. Oczywiście tak pyszną kanapkę mógł skonsumować każdy uczeń. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu wartości odżywczych, jakie dają nam nowalijki a także o bezpieczeństwie i higienie podczas przygotowywania kanapek . Uczniowie wspaniale współpracowali ze sobą, każdy miał do wykonania zadanie na miarę swoich możliwości.Takie śniadanie daje moc, bo warzywa zawierają witaminy niezbędne dla naszego zdrowia.
Warsztaty plastyczne
Dnie 19 maja 2022r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod hasłem „Wiosna ukochana pora roku”. Zajęcia odbyły się w Centrum Kultury w Jędrzejowie pod kierunkiem pani Anity Łukasik. Powstawały bardzo ciekawe, kolorowe prace.
W pomysłowy sposób wychowankowie zaprezentowali drzewa i motyle.
Dzień głośnego czytania
,,Dobroć człowieka... jest wprost bezcennym skarbem na świecie... dobroć rodzi dobroć”
Te słowa pochodzące z ,,Listów do Młodego Nauczyciela” Marii Grzegorzewskiej stanowiły motto spotkania, które odbyło się w dniu 18.05.2022r. w naszej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 55 rocznicy śmierci naszej patronki. W tym dniu odbyło się głośne czytanie fragmentów ,,Listów do Młodego Nauczyciela” autorstwa Marii Grzegorzewskiej. W trakcie spotkania przypomniane zostały ponadczasowe wartości: dobroć, empatia, chęć niesienia pomocy innym, życzliwość. Dobroć to nie tylko wielkie czyny, to także nasza szkolna codzienność: życzliwość, uśmiech, zrozumienie, wysłuchanie, pomocna dłoń. To także dobre słowo i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka. Z tych drobnych gestów budować można wielką dobroć, która staje się w dzisiejszych czasach bezcenną wartością i miarą człowieczeństwa. Dobre uczynki, których codziennie doświadczamy i dokonujemy zostają na zawsze w pamięci i pozostawiają ślad dobroci w sercu. W podsumowaniu uczniowie wspólnie tworzyli kreatywne ,,Serca dobroci”- w formie plakatu, który zostanie wyeksponowany i przypominać nam będzie o jakiej uniwersalnej wartości uczymy się w szkole.
Cytując za Marią Grzegorzewską ,,Dobroć rodzi dobroć” i zawsze do nas powraca, wię... Bądźmy dla siebie dobrzy!
Wystawa prac naszych wychowanków
W związku z ogłoszeniem roku 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej w Centrum Kultury w Jędrzejowie została zaprezentowana wystawa pod hasłem “Maria Grzegorzewska w oczach dziecka" pamięci naszej patronki. Wystawę przygotowali wychowankowie grup wychowawczych SOSW w Jędrzejowie pod kierunkiem nauczycieli: M. Rosicka, E. Kośmider, E. Szprecher,M. Widurska.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana do końca maja 2022.
Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej
Dnia 16.05.2022 uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną . Obejrzeli przygotowaną przez panie bibliotekarki prezentację poświęconą Marii Grzegorzewskiej , usłyszeli wiele ciekawostek z życia naszej patronki. Wspólnie przeczytali jej słowa, układali cytaty z rozsypanki wyrazowej. Na koniec razem skonstruowali mapę mentalną naszej szkoły, która będzie ozdabiała aktualnie korytarz biblioteki.
Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej
Dnia 10.05.2022r grupa wychowanków uczestniczyła w kolejnych już zajęciach poświęconych osobie Marii Grzegorzewskiej na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie. Zajęcia prowadzone były Metodą Ośrodków Pracy, którą wprowadziła w Polsce w latach 20-tych przez prof. Grzegorzewska. Metoda ta uczy dziecko obserwowania, badania, myślenia oraz rozumienia zjawisk przyrodniczo-społecznych a sama praca tą metodą sprzyja rozwijaniu mechanizmów poznawczych oraz uaktywnia analizatory w naturalnych warunkach. Prowadzone zajęcia pt: ,,Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?”, poświęcone były tematyce zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem niezwykle cennej wartości warzyw i owoców w diecie każdego człowieka. Lekcja zakończyła się zajęciami plastycznymi, podczas których dzieci świetnie się bawiły, malując wcześniej wykonane z masy solnej swoje ulubione owoce i warzywa. Wychowawcy przekazali również pracownikom Biblioteki wydane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w związku z obchodami Roku Marii Grzegorzewskiej ,,CZYTADEŁKO”.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki za wspaniałą lekcje oraz niezwykle miłe jak zawsze przyjęcie. W dalszym ciągu zapraszamy do oglądania prac naszych wychowanków poświęconych naszej patronce Marii Grzegorzewskiej na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie.